Güncel
19 Ara 2020 15:45 Son Güncelleme: 19 Ara 2020 16:00

İzmir Büyükşehir Belediye binası yıkılsın mı yıkılmasın mı tartışması

İzmir'deki tartışma büyüyor! İzmir Büyükşehir Belediyesi Binası yıkılsın mı yıkılmasın mı? İBB Başkanı Tunç Soyer ve İBB Meclis'i binanın yıkılmasını savunuyor. İnşaat Mühendisleri Odası ise kentin belleği olarak değerlendirdikleri bina için performans analizi yapılmasını istiyor.

İzmir Büyükşehir Belediye binası yıkılsın mı yıkılmasın mı tartışması

Seferihisar açıklarında 30 Ekim’de yaşanan deprem sonrası hasar gördüğü gerekçesiyle boşaltılan İzmir Büyükşehir Belediyesi binası için yıkım tartışmaları büyüyor. İBB Başkanı Tunç Soyer ve İBB Meclis'i binanın yıkılması gerektiğini söylüyor. Kentteki bazı meslek odaları binanın İzmir'in belleğinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtirlerken yıkıma karşı çıkarak güçlendirme öneriyor. 

İzmir'in kalbi olarak nidelendirilen Konak meydanındaki bina ile ilgili kesin karar henüz verilmedi. BirGün gazetesinde yayımlanan haberde İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şubesi'nin açıklaması yer alıyor. 

Kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması için özverili bir çalışma sürdürüldüğünün dile getirildiği açıklamada, "Şubemize gelen talepler üzerine konusunda uzman meslektaşlarımızdan oluşturduğumuz ekipler ile birçok özel binanın yanı sıra bazı kamu binalarında da tespitler yaparak, deprem sonrası oluşan hasar durumuna yönelik teknik görüşümüzü sunduk. Hasar tespiti yapılan kamu binalarının içinde İBB Ana Hizmet Binası da bulunmaktadır. Meslektaşlarımızın buralarda yapmış olduğu tespitler gözlemsel hasar tespitleridir. Bugüne kadar kamuoyunda da hizmet binası ile ilgili yapılan yorumlar tamamen gözlemsel tespitlere ve tarihsel anlam ve önemine dayanan yorumlardır. Dolayısı ile elimizde zemin, temel ve taşıyıcı elemanları ile ilgili kapsamlı bir araştırmaya dayanan veriler bulunmadan, böylesine önemli yapıların kaderini belirleyecek kararlar almanın doğru olmayacağı kanaatindeyiz" ifadeleri kullanıldı. 

Binanın mimari, inşaat teknikleri ve taşıdığı anlam bakımından değerli bir yapı olduğu fakat çalışan personellerin hayatının da bu yapı kadar kıymetli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Sonuç olarak; vakit kaybetmeden, İBB Ana Hizmet Binası ile ilgili kararın, yürürlükteki Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 hükümlerine göre güncel zemin araştırmaları, mevcut hasar durumunun detaylı tespiti, malzeme özellikleri vb. tüm bilgiler ışığında yapılacak bir performans analizi doğrultusunda verilmesinin kamunun yararına olacağı görüşünde olduğumuzu ifade ederiz" denildi.