İstanbul'un kaymağını yüzde 20'lik kesim yiyor

İstanbul'da gelir adaletsizliği hızla büyüyor. Araştırmalar İstanbul'un gelirinin yarısının yüzde 20'lik bir kesimin elinde bulunduğunu gösteriyor. İlçeler arasındaki gelir farkları da artık çok daha keskin.

EKONOMİ

İstanbul'un kaymağını yüzde 20'lik kesim yiyor
İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker’in İstanbul’daki gelir dağılımına ilişkin yaptığı araştırma tamamlandı. Şeker’in çalışması megakentte giderek artan gelir adaletsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Şeker konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki gelirden kimin ne kadar pay aldığını hesapladık. İstanbul’da yaşayanların yüzde 20'si gelirin yarısını alırken, geriye kalan yüzde 80’lik kesim gelirin diğer yarısını paylaşıyor." dedi.

En düşük gelir Sultangazi’de

Araştırmada ilçelere göre hane halkları arasındaki gelir farkları da ortaya kondu. Buna göre; Beşiktaş’ta aylık ortalama hanehalkı geliri 10 bin 560 TL, Kadıköy’de 9 bin 25 TL, Bakırköy’de 8 bin 845 TL, Şişli’de 7 bin 822 TL, Sarıyer’de 7 bin 308 TL ve Üsküdar’da 6 bin 987 TL olarak belirlendi. Aylık ortalama hanehalkı gelirinin en düşük olduğu ilçelerin ise 2 bin 30 TL ile Arnavutköy, 2 bin 128 TL ile Çatalca, 2 bin 172 TL ile Sultanbeyli ve 2 bin 187 TL ile Sultangazi olduğunu bildirdi.

EMLAKEKİ FACEBOOK'TA

DİĞER HABERLER
  EDİTÖRÜN SEÇİMİ
  Çukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesiÇukurova Gayrimenkul'den Ramazan müjdesi
  Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”Skyland İstanbul’da “peşin alımlarda yüzde 20 İndirim”
  NG Residence’tan kira garantili dev kampanyaNG Residence’tan kira garantili dev kampanya
  Konut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artılarıKonut alırken 20 bin TL cebinizde kalacak! İşte fırsat paketinin tüm artıları
  Teknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyorTeknik Yapı Yücelpark’la ailelere göz kıprıyor
  Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!Konut fiyatı artışında Türkiye son 7 yılın dünya şampiyonu!