Kira
13 Ara 2020 10:08 Son Güncelleme: 13 Ara 2020 10:18

Lüleburgaz Belediyesi pandemi döneminde kira almayacak

Pandemi döneminde esnafa destek olmak amacıyla Lüleburgaz Belediyesi'ne ait işyerlerinden kira alınmayacak.

Lüleburgaz Belediyesi pandemi döneminde kira almayacak

Lüleburgaz Belediyesi koronavirüs salgını geçene kadar kendisine ait olup genelge kapsamında kapatılan veya kısıtlanan işyerlerinden kira almayacak.

Kararla birlikte belediyeye ait işyerlerinde kiracı olup işyeri kapatılan veya kısıtlanan esnaf, koronavirüs salgını tamamen geçene kadar belediyeye kira ödemeyecek.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “Salgının başladığı günden bu güne tüm imkânlarımızla halkımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu zor günleri dayanışma içinde hep birlikte atlatacağız. 1-2 ay değil, salgın geçene kadar kira almayacağız” dedi.

Koronavirüs salgını sürecinde 700'ü aşkın aileye 200 bin TL'den fazla nakdi destek sağlayan, bin 500 aileye erzak desteğinde bulunana ve odalara üye esnafa erzak ve hijyen paketi desteğinde bulunan Lüleburgaz Belediyesi esnafı rahatlatan bir karara daha imza attı. Geçtiğimiz günlerde Sevgi Mutfağı projesi ile ihtiyaç sahiplerinin evine sıcak yemek gönderen belediye, şimdi de kendisine ait olup genelge kapsamında kapatılan veya kısıtlanan işyerlerinden kira almayacağını duyurdu. 

LÜLEBURGAZ'DA SOSYAL BELEDİYECİLİK

Belediye bu kapsamda sınırlı süre için değil, koronavirüs salgını tamamen geçene kadar kira bedeli almayacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Gerenli, “Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de derinden etkiledi. Pandeminin ilk günlerinden itibaren vatandaşlarımızın ve esnafımızın bu süreçten olabildiğince az etkilenmesi için, Lüleburgaz Belediyesi olarak sosyal belediyeciliğin gerekliliklerini yerine getirmeye devam ediyoruz. Bu anlayış doğrultusunda salgın tamamen ortadan kalkana kadar belediyeye ait olup genelge kapsamında kapatılan veya kısıtlanan işyerlerinden kira almayacağız. Lüleburgaz Belediyesi olarak bu zor günlerde tüm imkânlarımızla halkımızın yanında ve hizmetinde olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK

Konuyla ilgili olarak destekten faydalanmak isteyen kiracılar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 19/03/2020 tarih ve 2020/7 Genelgesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın da 18/11/2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgesi'ne istinaden Kırklareli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 19/11/2020 tarih ve 2020/135 sayılı kararı ile söz konusu uygulamalardan yazılı dilekçe ile Lüleburgaz Belediyesi'ne başvurabilir.