Ekonomi
07 Mar 2021 13:06 Son Güncelleme: 07 Mar 2021 13:19

Kira vergisinde yüzde 15 indirim nasıl alınır? Beyanname verirken dikkat

2020 yılında kira geliri elde edenlerin vermesi gerek 'kira gelir beyannamesi' için süre 31 Mart'ta dolacak. Bu süreçte kira geliri elde edenler için yüzde 15 kira gelir vergisinde indirim alabilmeleri mümkün. Nasıl mı?

Kira vergisinde yüzde 15 indirim nasıl alınır? Beyanname verirken dikkat

Kira gelir vergisinde yüzde 15 indirim almak mümkün. Kira gelir beyannamesi düzenlenirken yapılacak olanlara dikkat edildiğinde bu indirim herkesin hakkı. Evlerinin ve işyerlerini kiraya vererek 2020 yılında gelir elde edenler bu ay beyanname vererek vergi ödemek zorundalar. Bu beyannameler 31 Mart'a kadar internet üzerinden ya da doğrudan giderek vergi dairelerine ulaştırılıyor.

Takvim gazetesindeki habere göre Gelir İdaresi Başkanlığı hazır beyannamelerle vatandaşın işini de kolaylaştırmış durumda. Bu yılki istisna miktarı ise 6 bin 600 TL. Bu miktarın alytında geleriniz varsa beyanname doldurmuyorsunuz.

Evlerini ve işyerlerini kiraya vererek 2020 yılında gelir elde edenler bu ay beyanname vererek vergi ödemek zorundalar. Bu beyannameler 31 Mart'a kadar internet üzerinden ya da doğrudan giderek vergi dairelerine ulaştırılıyor. İnternetteki yönlendirmeler ile kolayca beyanname doldurulabiliyor. Bu yılki istisna miktarı ise 6 bin 600 TL. Bu miktarın altında geleriniz varsa beyanname doldurmuyorsunuz.

KAÇ ÇEŞİT BEYANNAME VAR

Kira geliri elde edenler iki çeşit beyanname dolduruyorlar. Bunlardan birisi götürü gider yöntemi diğeri ise gerçek gider yöntemi. Bu ikisinden birisini seçerek beyannamenizi doldurabilirsiniz.

GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİ NEDİR?

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan tutarın % 15'i (1.1.2017 tarihinden önce elde edilen kira gelirleri için %25) oranındaki götürü gideri gerçek giderlere karşılık olmak üzere indirebilirler.

Ancak, bu usulü seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNDE MASRAFLAR DÜŞÜLEBİLİR Mİ?

Bu yöntemi seçtiğinizde size zaten otomatik olarak yüzde 15 indirim yapıldığı için diğer masraflarınızı vergiden düşemiyorsunuz.

Bunun için gerçek gider yöntemini uygulamalısınız.

GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNİN AVANTAJI VAR MI?

Götürü giderin avantajı herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın direkt yüzde 15 oranında hesaplanan tutar, kira gelirinden düşülebiliyor.

Ancak giderleriniz varsa ve bunları belgeleyebiliyorsanız diğer yöntemi de seçebilirsiniz.

GÖTÜRÜ GİDERDE HESAP NASIL YAPILIYOR?

Örneğin aylık 2 bin lira, yıllık 24 bin lira kira geliri elde eden bir ev sahibi için götürü gider yönteminde işlem şöyle yapılıyor: 24 bin liradan önce 6.600 lira istisna düşülüyor.

Kalan rakamdan da yüzde 15 oranındaki götürü indirimi düşülüyor. Bu rakam 2.610 TL oluyor. Kalan 14 bin 790 liranın yüzde 15'i kadar vergi ödeniyor. Bu da 2.218 TL oluyor.