Güncel
12 Şub 2021 09:48 Son Güncelleme: 12 Şub 2021 10:12

İzmir'i hortum ve dolu vurdu! 16 yaralı... Afet üstüne afet yaşanıyor

İzmir afet üstüne afet yaşıyor. Önce deprem ardından sel ve şimdi de hortumla dolu İzmir'i vurdu. Özellikle Alaçatı'da etkili olan hortum tam bir felakete neden oldu. Felaket sonrası çatılar, arabalar uçtu. Evlerde büyük hasarlar meydana geldi. 16 kişi yaralandı...

İzmir'i hortum ve dolu vurdu! 16 yaralı... Afet üstüne afet yaşanıyor

İzmir'de hortum ve dolu yağışı yaşandı. Çeşme'de hortum nedeniyle ağaçların devrildiği, araçların savrulduğu ve evlerin çatılarının uçtuğu görülürken hortumun en çok Alaçatı Port bölgesini etkiledi. Felaket sonrası 16 kişinin yaralandığı açıklandı. 

İzmir’de akşam saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkilerken, korkutan haber Çeşme’den geldi. Alaçatı’da hortum oluştu, ceviz büyüklüğünde dolu yağdı. 

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran hasarın büyük ancak hayat kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirterek, yaralı sayısını 16 olarak açıkladı. Oran, yaralıların Çeşme Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını söyledi. Yaralılardan 14’ünün Alaçatı Port Mahallesi’nden olduğu belirtildi.

BÜYÜK HASAR OLUŞTU, HAYVANLAR TELEF OLDU

Hortumun Alaçatı Port tarafında büyük hasarlara neden olduğunu aktaran Oran, ilk belirlemelere göre, 4 teknenin battığını, 10 otomobilin hasar gördüğünü söyledi. Hortumun Büyük Sanayi mevkiini de etkileyerek çatıları uçurduğunu söyledi.

Bu bölgede hayvan barınakları bulunduğunu belirten Oran, “Ne yazık bazı küçükbaş hayvanlar telef oldu. Bir damın altında ise çok sayıda hayvan kaldı. Ekiplerimiz onları kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Oran, çatısı uçan barınaklardaki hayvanları belediyenin kamyonları ile güvenli olan yerlere sevk ettiklerini açıkladı.

“AFAD VE İLGİLİ KURUMLAR ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR”

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından AFAD ve ilgili kurumların çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek “Durum stabil” dedi.

Çataklı, şu ifadeleri kullandı:

* İzmir/Çeşme – Alaçatı'da hortum ve aşırı rüzgardan 9'u bir inşaat alanındaki işçi barakalarının üzerine vinç devrilmesi sonucu yaralananlar olmak toplam 16 yaralı Hastaneye intikal etmiştir.

* AFAD ve ilgili kurumlar çalışmalarını sürdürüyor. Durum stabil. Geçmiş olsun İzmir.

VALİ KÖŞGER OLAY YERİNDE

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, hortum felaketinin yaşandığı Çeşme’de incelemelerde bulundu. Vali Köşger, 16 vatandaşın yaralandığı, ev ve araçların hasar gördüğü, teknelerin alabora olduğu bölgede incelemelerde bulunurken, basın mensuplarına da açıklama yaptı.

Vinç devrilen bölgede 16 işçinin yaralandığını belirten Vali Köşger, şunları söyledi;

*İzmir AFAD Müdürlüğü'nden 2 araç ve 9 personelden oluşan arama kurtarma ekibi görevlendirilmiş olup, Jandarma, Emniyet, İtfaiye (9 araç 40 personel) ve 112 sağlık ekipleri olay yerine sevk edilmiştir.

*Çeşme ilçemiz Alaçatı Mahallemizde ciddi bir hortum, daha önce Türkiye’de İzmir’de görülmemiş bir vaka yaşandı. Bu oldukça kuvvetli bir hortum, şimdi sahayı da gezdik. Özellille Alaçatı Port bölgesinde araçları 8-10 havaya kaldırıp binaların üzerinden aşındırıp, diğerlerinin üzerine atmış.

*Oldukça, fazla araçta tahribat olduğu anlaşılıyor. Ayrıca Alaçatı Port’ta bir vinç devrilmesi sonucu şantiyenin üzerine orada 16 civarında çalışan işçi vatandaşımız, yaralandı.

*Bir kişinin açık ayak kırığı olduğu bilgisi alınmıştır.

*15 İşçi Çeşme İlçe Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmıştır.

*Bir kişi Ege Üniversitesi’ne sevk edildi. Onun dışındakiler burada ayakta tedaviyle taburcu edildiler. Ayrıca şimdi geçeceğimiz yamaç evleri bölgesinde, konutlarda hasar olduğu anlaşılıyor.

*Hasarın boyutunu iyi anlayabilmemiz için sabahın olması gerekiyor. Burada kaymakamımız, belediye başkanımız, itfaiye, AFAD ekipleri burada. İhtiyaç duyulan bütün ekipler seferber edildi. Ayrıca Urla ilçemizde de ciddi bir dolu, hasarı var. 700’e yakın sera hasar görmüş durumda, epeyce arazide hasar olduğu anlaşılıyor. Onlarla ilgili tespit sabah yapılacak.

*İlçe genelinde farklı marka ve modellerde 10 araç hasar görmüştür.

*Marinada demirli 4 tekne batmış olup, 1 teknede ağır hasar oluşmuştur.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi, olayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Yaralı vatandaşların olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

* Çeşme Alaçatı Port bölgesinin inşaat alanında, aşırı yağış ve fırtınayla birlikte meydana gelen hortumda, konteyner ve vinç direği devrildi, bazı evlerin çatıları ise uçtu.

* Yaralı vatandaşlarımız var. Ekiplerimiz olay yerinde, gereken çalışmaları yapıyor.

MAVİŞEHİR DE TEYAKKUZA GEÇTİ

Şiddetli sağanak ve fırtına zamanlarında dikkatlerin çevrildiği kritik mahalle Mavişehir'de vatandaşlar teyakkuza geçti.

İzmir'in metropol ilçesi Karşıyaka'ya bağlı Mavişehir Mahallesi'nde, site yönetimleri uyarı sirenleri çalmaya başladı. Yetkililer, deniz seviyesinin yükseldiğini, mahalleyi su basma tehlikesi oluştuğunu duyurdu.

Yetkililer, mahallenin sular altında kalma riskine karşı yurttaşları evlerinden çıkmamaları için uyarırken, park halindeki otomobillerinde de bir an önce denizden uzak noktalara çekilmesi çağrısı yaptı.

CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE DOLU YAĞDI

Yarımadanın Karaburun, Urla ve Güzelbahçe ilçelerinde ise dolu yağışı etkili oldu, ekili alanlar zarar gördü. Vatandaşlar dolu tanelerinin iriliği karşısında şaşkınlık yaşadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Sağanak yağışla birlikte Urla, Güzelbahçe, Narlıdere başta olmak üzere bazı ilçelerimizde dolu yağışı da etkili oluyor. Ekiplerimiz su baskınlarına karşı alarmda. Vatandaşlarımızın da dikkatli olmasını rica ederiz” uyarısında bulundu.