Güncel
13 Kas 2020 13:31 Son Güncelleme: 13 Kas 2020 14:15

İzmir deprem evlerinin ilk krokileri paylaşıldı! Evler yatay mimarili

İzmir deprem evlerinin ilk krokileri paylaşıldı! Yatay mimariyle inşaa edilecek olan evlerin önce zemin artı 7 kat olmasının planlandığı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahalesiyle zemin artı 5 kata düşürüldüğü ortaya çıktı.

İzmir deprem evlerinin ilk krokileri paylaşıldı! Evler yatay mimarili

İzmir deprem evlerinin ilk krokisi paylaşıldı. Krokide İzmir deprem evlerinin zemin artı 5 kat olarak yatay mimariyle konumlandırıldığı görüldü. Milliyet gazetesinde Abdullah Karakuş köşesinde yazdığına göre mimariye Cumhurbaşkanı Erdoğan müdahale etti. 

İzmir deprem evlerinin aslında zemin artı 7 kat olarak planlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan buna itiraz ederek kat sayısının 5'e çekilerek planın hazırlanmasını istedi. Bu hazırlıklar sonrasında da ilk kroki paylaşıldı. 

İşte Abdullah Karakuş'un o yazısı...

Erdoğan’ın İzmir talimatları ne oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem sonrası İzmir’de yaraların sarılması için bütün bakanları seferber etti.

Erdoğan, hem bakanlara “vatandaşlarımızın hiç bir eksiği olmasın, tüm eksikleri giderilsin”  talimatı verdi hem de bakanları sık sık arayarak yaptıklarını soruyor.

Erdoğan bu çerçevede İzmir’den ayrılmayan ve sürekli arazide olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de belirli aralıklarla görüşüyor.

Erdoğan’ın İzmir ile ilgili bir diğer hassasiyeti de deprem sonrası yüksek binalar yapılmaması.

Deprem sonrası İzmir’e hem depremin olduğu yerde binalar yapılacak hem de rezerv alanı olarak belirlenen Şehir Hastanesi’nin yakınında yeni bir yaşam alanı kurulacak.

TOKİ hazırlıklara başladı ve evleri 1 sene sonra teslim edecek. TOKİ yapacağı projelerle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a geçtiğimiz günlerde brifing verdi.

Bu toplantıda Erdoğan, TOKİ’nin yerinde yapacağı binaların yüksekliğini düşürdü. Zemin artı 7 olarak düşünülen bina yükseklikleri Erdoğan’ın müdahalesiyle zemin artı 5’e çekildi.

Erdoğan rezerv alanında yapılacak evlerin ise örnek bir proje olmasını istedi. 

İşte İzmir’de yapılacak örnek proje

İzmir Şehir Hastanesi’nin yanında 1 milyon 300 bin metrekarelik rezerv alanında özel proje yapılacak. Bu alanda ilk etapta 3 bin konut inşa edilecek.  

Örnek bir proje olması hedeflenen ve fotoğraflarını gördüğüm evler 3-4 kat olarak planlanıyor.

İçinde millet bahçeleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, cami, okul, aile sağlık merkezi, hizmet alanları olacak.

Deprem alanında ise 2 bin konut yapılması planlanıyor.

Yerinde yapılacak konutlar rezerv alanında yapılacak konutlardan daha küçük olacak.