Vergi
24 Nis 2014 10:19 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:58

Ev sahipleri bu vergide yarın son gün! Cezası 5 kat!

Ev sahibi olup gelir elde edenler için beyanname verme süresi yarın sona eriyor. Gelirini beyan etmeyene 5 kat ceza var.

Ev sahipleri bu vergide yarın son gün! Cezası 5 kat!
1 Mart itibariyle başlayan kira geliri beyan dönemi yarın sona eriyor. 5 kat cezanın söz konusu olduğu  kira geliri vergisini ödemek üzere 2 yıl içerisinde kira geliri beyan eden mükellef sayısı 1 milyondan 1.5 milyona çıktı. Kira gelirlerinin beyanında uygulanan yeni sistemin caydırıcılık etkisi ve bankalar üzerinden yapılan ödemelerin kontrolü, bugüne kadar gelirini beyan etmeyen yarım milyon kişinin sisteme dahil edilmesinde etkili oldu. Peki kira geliri beyanı nedir, nasıl hesaplanır? İşte kira geliri beyanıyla ilgili detaylar...

Kira geliri beyannamesi, kira ile kazanılan gelirin vergisini ödemek üzere verilen beyandır. Bu vergi, ev sahibine belirlenen gelir limitini aşması durumunda ödeme yükümlülüğü getirmektedir. Kiralarda beyan sınırı 2013 yılı için 3 bin 200 lira olarak belirlenirken, yıllık olarak bu tutardan az kira geliri olan beyanname vermiyor.  Ev sahibi 6 bin lira gelir elde etmişse, önce 3 bin 200 liralık sınır düşülüyor, ardından kalan kazanç için vergi ödeniyor.

Kira geliri vergisi ne zaman ödenecek?

Kira geliri beyannameleri, 1-25 Mart arasında veriliyor. Bu yıl mart ayında, 2013 yılında elde edilen kira gelirinin beyanı veriliyor. 1 Mart'ta başlayacak olan kira geliri beyan döneminde 2013 yılında konut arazi, iş yeri kira geliri elde edenler beyan ediyor. Beyanname verildikten sonra ödenmesi gereken vergi iki eşit taksitler halinde Mart ve Temmuz aylarında ödenecek.

Hangi dönemin vergisi için beyanname verilecek?

1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında elde edilen kira gelirinin beyanı yapılıyor.

İstisna işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller için de geçerli mi?

Mesken olarak kiraya verilen gayrimenkullerden sağlanan gelirin bir kısmı vergiden istisna kabul ediliyor. İşyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerde bu hak yok.

Ne kadar vergi ödeyeceğim?

10 bin liraya kadar yüzde 15 vergi ödenmesi gerekiyor. Kademeli bir artış söz konusu.

Ortak konutlarda istisna tutarı aynı mı?

Aynı konuta birden fazla kişinin sahip olması durumunda bunların her birinin hissesine düşen kira payının, 2013 yılında 3 bin 200 lirayı aşması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu doğuyor.

Kira geliri elde edenler nasıl tespit ediliyor?

Maliye Bakanlığı kira geliri olanları nüfus idaresi, banka, PTT, tapu, elektrik, doğal gaz ve su dağıtım şirketleri gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda belirliyor. Bu nedenle kira geliri olduğu halde beyan etmeyenler kolayca tespit ediliyor ve usulsüzlük, vergi ziyaı cezaları uygulanabiliyor.

Yıl içinde kiraya verilenler ne olacak?

Kiralama yılın başında ya da içinde, ne zaman yapılmış olursa olsun, o yıl elde edilen kira gelirinden istisna tutarın tamamı düşülebiliyor.

Hem konut hem iş yeri geliri varsa...

Birden fazla konutu olanlar sadece bir kere istisna oranından faydalanabilirler. Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname verilmez. Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz.

Yasegül Özdemir /Emlakeki.com