Ekonomi
24 Şub 2021 09:12 Son Güncelleme: 24 Şub 2021 09:23

Emlak vergisinden muaf olanlar kimler? Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Sık sık sorulan ve merak edilen soruların başında "Emlak vergisinden kimler muaf" sorusu geliyor. Her yıl ödenen emlak vergisinden kimi kesimler muaf olabiliyor.

Emlak vergisinden muaf olanlar kimler? Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Emlak vergisinden kimler muaf? Emlak vergisini kimler ödemez? Bu soruların cevapları yasa ve yönetmeliklerde net olarak yazılı. Emlak vergisinden muaf olan kesimlerin başında emekliler geliyor. Ancak sadece emekli olmak yetmiyor. Detaylı şartları bulunuyor. Aşağıdaki linkte hangi emeklilerin emlak vergisi ödemeyeceğini okuyabilirsiniz. 

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYECEK

Mülklerin emlak vergi değerinin yeni yılda ne kadar artacağına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. (Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Seri No: 78) Mülk sahiplerinin 2021’de ödeyeceği emlak vergisi tutarı da bu değer dikkate alınarak hesaplanacak.

2021 yılında mülklerin emlak vergi değerleri, 2020 yılı emlak vergi değerlerinin üzerine yüzde 4.55 oranında değer artırımı uygulanarak bulunacak.

Bu yüzde 4.55’lik oran da; bu yıla ait yeniden değerleme oranının (%9.11/2=) yarısına denk geliyor.  Değerleme işlemine yönelik örnek hesaplama şöyle: 

Mükellef (A) Bursa ili, Nilüfer Belediyesi sınırları içinde yer alan meskeni 2014 yılında satın almıştır. 2020 yılı emlak vergi değeri 220.000,00 TL olan meskenin 2021 yılı emlak vergi değeri belirtildiği şekilde hesaplanacaktır. (Tablo-1)

Yüzde 4.55’lik oran dikkate alınarak 2020’den, 2021’e yeniden değerlenen mülkler için tabloda yer alan vergi oranları uygulanarak emlak vergisi iki taksitte (Mayıs sonu ve kasım sonuna kadar) ödenebilecek. (Tablo-2)

HER 4 YILDA BİR KOMİSYONLAR BELİRLİYOR

Her dört yılda bir ‘takdir komisyonları’ mülklerin arsa değerlerini yeniden belirliyor. En son 2018 için arsa değerleri takdir komisyonları tarafından (2017 yılında) belirlenmişti. 2018 için belirlenen değerin üzerine, yeniden değerleme oranı dikkate alınarak takip eden üç yıl için de (2019, 2020 ve 2021) mülklerin rayiç değerleri otomatik olarak yeniden belirlenmiş oldu. Takdir komisyonlarına; belediyeden, Maliye’den, tapu müdürlüğünden, ticaret odasından, ilgili muhtarlıklardan üyeler katılarak değer tespit çalışması yapılıyor.

EN FAZLA BRÜT 200 METREKARE

- En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan,

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler (ve bunların dul ve yetimleri)

- Engelliler,

- Gaziler,

- Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabilirler.

Kaynak: Hürriyet