Fikirtepe'de müteahhitler karakolluk oldu! Kim bu müteahhitler? Kavga site sakinlerine zarar verdi

İstanbul'un en tartışmalı kentsel dönüşümünün yaşandığı Fikirtepe'de şimdi de müteahhitler arasında çıkan kavga gündeme geldi. Çıkan kavga karakola oradan da adliyeye taşındı. Bu kavgadan zarar görenler ise site sakinleri oldu.

Kadıköy Fikirtepe’nin gözde projelerinden birinde ortaklar arasında yaşanan kavga sonucunda bir dizi soruşturma ve dava açıldı. Tartışmada ise en büyük mağduriyeti ise site sakinleri yaşıyor.

Fikirtepe, kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye’deki simge bölgesi oldu. İnşaatına başlanan bir dizi projede oturum başlarken, birçok proje ise tamamlanmayı bekliyor. Projelerde meydana gelen gecikmenin gerisinde, şirketlerin yaşadığı mali sıkıntılar kadar, ortaklar arasındaki anlaşmazlık da önemli role sahip. Bu krizlerden biri de Mandarins adı ile bölgede proje geliştiren ortaklar Sinan Özeçoğlu (54) ile Bülent Selimoğlu (47) arasında oluşuyor. Ortaklar arasında yaşanan kavga sonucunda en fazla zararı ise site sakinleri yaşıyor.

ZARAR 100 MİLYON LİRA

Hürriyet gazetesindeki habere göre; başlatılan davalar ve yürüyen savcılık soruşturmasına giren belgelere göre, Bülent Selimoğlu, Mandarins Gayrimenkul AŞ’de ortağı olan Sinan Özeçoğlu ile ilgili, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yaptı. Savcılık yapılan suç duyuruda Selimoğlu özetle, “Ortağım, benden habersiz 30 milyon lira değerindeki 11 dükkânı, sahibi olduğu şirkete bir gün içinde devretti. Belirlenen bedeller, rayiç değerin çok altında. Bu devirden haberimiz olduğu gibi dava açtık. Bu kez, söz konusu dükkanlardan 9’u, Ankara’da, bir akrabasına ait radyoloji merkezine devredildi. Ortak olduğumuz şirkette mallar kaçırıldı. Zararımız 100 milyon lira” ifadelerini kullandı.

İCRA TAKİBİ YAPTI

Selimoğlu için savcılığa sunulan şikâyet dilekçesinin devamında, şirkete ait müşteri senetlerinin de üçüncü kişilere ciro edildiğinden bahsedilerek, “Şüpheli, şirkete ait müşteri senetlerini ciro ederek Eskişehir’de tanıdığı üçüncü kişilere vermiş. Aralarında, şüphelinin oğlu Ç.’nin de olduğu bu kişiler bu senetlerle şirkete karşı icra takibi yaptı. İcra takibi yapan kişilerden biri de M. G. Bu kişi, şirkete 1 milyon 815 bin liralık bir takip yaptı. Bu kişinin, Eskişehir’de küçük bir köfteci dükkânı işlettiğini tespit ettik. M. G.’nin, icra takibi yaptığı şirketten bu miktarda bir alacağının olması hayatın olağan akışına aykırı” açıklamasında bulunuldu.

BENİ TEHDİT ETTİLER

Sinan Özeçoğlu ise ortağı Bülent Selimoğlu ile kardeşi Kadir Selimoğlu’nun (41) kendisini tehdit ettiği iddiasıyla emniyete başvuruda bulundu. Aralarında Selimoğlu kardeşlerin de olduğu 38 kişi hakkında dava açıldı. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında, Kadir Selimoğlu halen tutuklu olarak yargılanıyor.

İSKÂN ALINAMIYOR

İki ortak arasında yaşanan kavga sonucunda en büyük zarar gören tarafın ise dev projede oturan kişiler olduğu tespit edildi. Oluşan kriz nedeniyle iki yıl boyunca oturumun olduğu projeye iskân alınamıyor. Bina iskânsız olduğu için site sakinleri, kendi adlarına elektrik, su, doğalgaz aboneliği yapamıyor. Proje içerisinde iki ortak arasında yaşanan krizin olumsuz etkilediği bir diğer kesimin ise taşeron firmalar olduğu ortaya çıktı. Projede çeşitli işleri yüklenen taşeron firmalardan bir çoğunun ödemelerini alamadıkları öğrenildi. Uğur Aliminyum Doğrama San. şirketi de, 20 milyon liralık alacağını tahsil edemeyince dava açma yoluna gitti.

‘HABERLERİ VARDI’

Ortaklar arasında bir de hukuk davası sürüyor. Selimoğlu tarafı, gayrimenkullerin üçüncü kişilere iddiasıyla ilgili tapu iptal davası açtı. Anadolu 11. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına savunma sunan Özeçoğlu’nun avukatı ise, tapu devirlerinin haberli yapıldığını iddia ederek, davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Kirada 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak