Güncel
07 Oca 2021 14:23 Son Güncelleme: 07 Oca 2021 14:38

Fikirtepe konut fiyatlarını düşürecek! Anadolu yakasındaki dönüşüm fiyatları etkileyecek

İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan büyük hacimli kentsel dönüşümünün yer aldığı Fikirtepe projelerinin hayata geçmesiyle Kadıköy ilçesinde konut fiyatlarının düşeceği öngörülüyor.

Fikirtepe konut fiyatlarını düşürecek! Anadolu yakasındaki dönüşüm fiyatları etkileyecek

Uzun süredir beklemede olan ve inşaat çalışmaları duran Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Fikirtepe'de yeniden başlayacak olan faaliyeterle birlikte Kadıköy ve çevresindeki konut stokunda artış nedeniyle fiyatların düşeceği öngürülüyor. 

Bakanlığın el koyarak tekrar aktif hale getirdiği Fikirtepe kentsel dönüşümü için 5 milyar TL’lik bir bedel belirlendi. Bakanlığın açıkladığı 5 milyar TL bedelle Fikirtepe’de 4 yıl içinde 15 bin yeni konut inşa edileceği açıklandı.

Fikirtepe kentsel dönüşümü ile birlikte başta Kadıköy ilçesi olmak üzere Anadolu Yakası’nda konut fiyatlarındaki artışı frenleyeceği öngörülüyor. 

Birçok firma için acı tecrübelerin yaşandığı Fikirtepe’de dönüşümün bitirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık 3 ila 4 yıl içinde bölgede 15 bin konut inşa edecek.

Dünya gazetesinde Leyla İlhan'ın haberine göre; 2021’in Şubat-Mart döneminde inşaatlara başlanması planlanırken, yeni durumla beraber bölgedeki konut stoku da yüzde 362 oranında artmış olacak. Fikirtepe’de yapılacak konutlarla beraber, 60 bin kişilik yeni nüfusun bölgeye gelmesi tahmin ediliyor. Bu durumun ise hem bölgede hem de Anadolu Yakası’ndaki gayrimenkullerin kiralık ve satılık fiyatlarını frenlemesi bekleniyor. 

Ulaşım akslarının merkezinde

Fikirtepe’nin merkezi konumda, ana ulaşım akslarının, karayolu ve raylı sistemlerin merkezinde bulunduğunu dile getiren Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği(GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, bu sebeple birçok şirketi kendisine çektiğini ifade etti. “Ancak Fikirtepe’de proje geliştiren firmalar, satışlarını ya oldukça uzun sürelerde tamamlayabildiler ya da hâlâ satış yapmaya çalışıyorlar. Diğer bir deyişle, Fikirtepe, birçok gayrimenkulcü için ‘acı tecrübe’ oldu” diyen Özcan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecine,  TOKİ  ve Emlak Konut GYO eliyle dahil olması, yeni bir oyun planı ve kuralları olacağını gösteriyor. Sürecin tek merkezden, belli bir planlama ve denge politikasıyla yürütüleceği anlaşılıyor” şeklinde konuştu. 

Türkiye’de her yıl minimum 800 bin yeni konut inşaatına ihtiyaç duyulduğuna da dikkat çeken Özcan, İstanbul özelinde de kiraların, konut satış fiyatlarının belli bir seviyede tutulabilmesi için Fikirtepe gibi bölgelerdeki atıl durumdaki arsaların değerlendirilmesi, şehrin mekânsal ihtiyaçlarının giderilmesi için zorunlu olduğunu belirtti. Özcan, bu açıdan Fikirtepe’de tekrar inşaat faaliyetinin başlamasının, Anadolu Yakası’nda konut fiyatlarını, kiralarını düşürmese bile fiyatların, kiraların en azından belli bir seviyede tutulmasına fayda sağlayacağını öngörüyor.