Güncel
22 Oca 2021 10:16 Son Güncelleme: 22 Oca 2021 10:25

Ziraat Bankası çiftçilerin tarlalarını satıyor! Bu satış tepki çekiyor

Ziraat Bankası alacağını tahsil edemediği çiftçilerin tarlalarını, gayrimenkullerini satışa çıkardı. Bankanın yaptığı satış tepki topladı.

Ziraat Bankası çiftçilerin tarlalarını satıyor! Bu satış tepki çekiyor

Ziraat Bankası, borçlarını ödeyemeyen çiftçilerden eline geçen 890’ı tarla, 120’si arsa toplam 1940 gayrimenkulü satıyor. Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendiroğlu, çiftçinin borçlarının taksitlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de tarım ve hayvancılığı desteklemek için kurulan Ziraat Bankası’nın internet sitesinde, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin el konulan tarla ve bağ bahçeleri satılıyor.

Sözcü gazetesinden Latif Sansür'ün haberine göre bankanın internet sitesindeki ilanlarda 890'ı tarla bağ ve bahçe, 120'si arsa toplam 1940 gayrimenkul satışta bulunuyor.

Türkiye'nin her yerinden gayrimenkullerin yer aldığı ilan sayfasında 10 bin liralık buğday tarlaları da var, 1 milyon liralık bahçeler de... Satışa çıkarılan tarla, bağ ve bahçelerin çiftçilikle ilgisi olmayanların eline geçmesinin tarımcılığı olumsuz etkilediği belirtiliyor.

Bloomberg'in haberine göre karar bazı bankalar tarafından da destek buluyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ Aralık ayında verdiği bir söyleşide temettü dağıtımı kısıtlamalarında gevşemeye gidilmesinin yatırımcıların bankacılık sektörüne olan iştahını sürdürmeleri için destekleyici olacağını söylemişti.