Konut Haberleri
04 Şub 2015 08:07 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:21

Yetmez ama evet!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Rusya ve İran’dan gelen turist uçaklarına 6 bin dolar destek verileceği açıklaması, turizm sektörüne umut dağıttı. Turizmciler şimdi de bu ülkelerden gelen turistlerin Türkiye’ye kimlik kartıyla giriş yapabilmesi üzerinde çalışıyor

Yetmez ama evet!
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’ye turist getiren uçaklara 6 bin dolar destek verileceğini açıklaması turizm sektörüne moral verdi. Turizmciler, uçaklara verilen teşvikin yanısıra Bağımsız Devletler Topluluğu ve İran’dan gelecek turistlerin pasaport yerine kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapmalarına imkan verilmesi için temaslara başladı.

Uçaklara yakıt desteği verilmesini çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini beliten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başaran Ulusoy, “Pasaport yerine kimlik kartıyla giriş konusunda da acil karar çıkmasını bekliyoruz” dedi. Ulusoy, şunlar söyledi:

“Turizm sektörüne verilen bu destek çok önemli. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızla bir süredir bu konu üzerinde çalışıyorduk. Bu uygulamayı Mısır yapmaya başlamıştı. Bizim de başlamamız çok isabetli oldu. Rusya’dan gelen turist sayısının devamı açısından çok faydalı olacak. Rusya’dan turist gelimi çok iyiydi ama ruble ve petrol fiyatları nedeniyle bu iyi trendin sürdürülmesinde problem ortaya çıkacaktı. İki ay sürecek bu destek turizme çok faydalı olacak.”

‘Memurlara izin verilsin’
Uçaklara yakıt desteğinin yanısıra Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelecek turistlerin pasaport yerine kimlik kartlarıyla Türkiye’ye giriş yapabilmelerine olanak tanınmasının da turist gelişi açısından daha garantili çözüm olacağını ifade eden Ulusoy, şöyle konuştu:
“Türkiye’ye gelecek turistlerin, aynen Gürcistan uygulamasında olduğu gibi sadece kimlik kartlarıyla giriş yapabilmelerinin sağlanması turizm açısından çok iyi sonuç getirir. Ayrıca Rusya, önümüzdeki yaz için devlet memurlarının tatil yapmasını yasaklamıştı. Bu yasağın Türkiye için kaldırılmasını talep ediyoruz. Şu an itibariyle bir heyetimiz Rusya’da bu konular hakkında yetkililerle temas halinde.”

‘Uçağa yarım depo destek’
Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, 6 bin dolarlık desteğin, orta boy bir uçak için yüzde 50 yakıt teşviki anlamına geldiğini belirterek, şunları söyledi:
“BDT gibi daha satışları gerçekleşmemiş pazarlarda rezervasyonların öne çekilmesinde faydalı olacak. Operasyonların ertelenmesinin önüne geçmesi için önemliydi. Bu demek oluyor ki tam zamanında nisan ve mayıs aylarında uçuşların başlamasını sağlayacak. Bunlar ‘back to back’ operasyonlar olduğu için de devamlılığı getireceğini öngörüyoruz. 6 bin dolar önemli bir katkı, orta boy bir uçağın yarı yakıtının maliyeti. Yani ortalamada yüzde 50 yakıt desteği veriliyor bu çok önemli. Ama iş yakıt ile bitmiyor, uçağın da, operatörlerin de elini taşın altına koyması önemli.”
Mehmet Ersoy, Hazine destekli kredi konusunda da, “BDT’den Türkiye’ye turist getiren büyük tur operatörlerinin çoğu Türk kökenli. Bunların finansal olarak desteklenmesi, onların tüm konsantrasyonlarını Türkiye’ye vermelerine yarayacak. Bu kritirik yılda turizm sektörünün sesine duyarlı davranan ve çok yerinde bir kararla zamanında önlem aldıkları için Başbakanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

2014’te 27 bin uçak geldi

Bağımsız Devletler Topluluğu’na bağlı ülkeler Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Ukrayna’dan 2014 yılında Türkiye’ye 8 milyon 850 bin turist geldi. BDT’den gelen turistlerin 4 milyon 479 bini Rusya’dan, 1 milyon 755 bini Gürcistan’dan, kalan 2 milyon 616 bini de BDT’ye bağlı 10 ülkeden geldi. BDT’den gelen turist sayısı 220 kişi kapasiteli uçaklarla 20 bin uçak ediyor. İran’dan 2014 yılında gelen 1 milyon 590 bin turist de 7 bin 230 uçak dolduruyor. 27 bin uçaktan nisan ve mayıs aylarında gelenlere 6’şar bin dolar teşvik verilecek.

1.3 milyon Bağ-Kur’luya müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2 milyon 336 bin Bağ-Kur’ludan 1 milyon 31 bininin borçlarını yeniden yapılandırdığını ifade ederek, “Geriye 1 milyon 305 bin kardeşimiz kalmıştı. 2 aylık prim borcu olunca sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı olmuyor. Bu çerçevede gerekli talimatları verdik” dedi. Davutoğlu, şöyle konuştu:
Vergi sözkonusu değil
“12 aydan fazla olan borcu esnaf ve çiftçi kardeşlerimizin hizmetlerini ve primini donduruyoruz. 1 milyon 305 bin kardeşimizin sağlık yardımlarından yararlanması, garanti altına alınmış oluyor. İmkanları elverdiğinde kaldıkları yerden bu süreç ihya edilecek. Bağ-Kur’lulukları devam edecek” diye konuştu.
İnşaat sektörü ile biraraya geldiklerini belirten Davutoğlu, “Evlerin değer kazanması ile ilgili vergi sözkonusu değil. Bu yönde propaganda yapılıyor. Değer artışlarında yükümlülük sorumlu olmayacak. Bir vatandaşın bireysel bir imar değişimi talebine ilişkin yapılan bir düzenlemedir” dedi.
Milliyet/Fehim Genç