Konut Haberleri
30 Oca 2021 11:40 Son Güncelleme: 30 Oca 2021 11:54

Yeni binalara kütüphane zorunluluğu! Alkışlanacak karar...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğine göre yeni binalara kütüphane zorunluluğu getirdi. Bakanlığın aynı yönetmelikle binalarda yağmur suyu toplama sistemlerinin zorunluluk getirmesi alkışlanmıştı. Alkışlanacak bir karar daha yönetmelikte yer aldı...

Yeni binalara kütüphane zorunluluğu! Alkışlanacak karar...

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile beraber 40'tan fazla bağımsız bölüm sayısı olan inşaatlarda kütüphane odası yapma zorunluluğu getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğine göre, 40’tan fazla bağımsız bölümü olan binalarda ortak alan niteliğinde kütüphane odası yapılması gerekecek.

Ayrıca çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara “yağmur suyu toplama sistemi” kurulması zorunluluğu getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre 40’tan fazla bağımsız bölümü olan binalarda ortak alan niteliğinde kütüphane odası yapılması gerekecek.

Yönetmelikte, “Alışveriş merkezlerinde ve 40’tan fazla bağımsız bölümü bulunan binaların normal katlarında, binanın ortak merdiveni ile bağlantılı, dışarıdan erişimi bulunmayan, toplamda 50 metrekareyi geçmeyen, ticari kullanıma konu edilemeyen, ortak alan niteliğinde kütüphane odası yapılacak” denildi.