Ekonomi
20 Mayıs 2015 14:04 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:42

Yeni banka geliyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankası'nın üçlü olarak geliştireceği ve dünyadaki tüm katılım bankalarının merkez bankası olarak faaliyet göstermesini istedikleri "Megabank"ın kurulması için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirtti

Yeni banka geliyor
Babacan, Megabank'ın dünyadaki tüm katılım bankalarının likidite yönetiminde ve bir merkez bankası statüsünde faaliyet göstermesini istediklerini, ayrıca yatırım bankası fonksiyonunu da üstlenmesini istediklerini kaydetti. Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin olağan genel kurulunda konuşan Babacan, "(Megabank) İslam Kalkınma Bankası'nın son 3-4 yıldır üzerinde çalıştığı, ancak biraz çalışmanın hızlanıp yavaşladığı, hatta dönem dönem durduğu bir süre geçirdik. Daha sonra Türkiye, İslam Kalkınma Bankası ve Endonezya'nın üçlü olarak geliştireceği bir proje olarak, geçen ay İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve Endonezya Maliye Bakanı ile üçlü toplantıda bunun yol haritasını çizdik" dedi.

Megabank'ın güçlü bir sermaye ve likidite yapısı ile kurulmasının önemine dikkat çeken Babacan, "Biz ilk başta Türkiye olarak en az 300 milyon dolar sermaye koyarız dedik. Endonezya 'biz de hazırız' dedi. Özel bazı kuruluşlardan da 'biz de yer alabiliriz' diye öneriler var. Bunun çalışmasını yoğunlaştırdık, başlattık demiyoruz çünkü zaten 3-4 yıldır bu konu masada" diye konuştu.

TCMB de dahil diğer merkez bankalarının katılım bankaları ile ilişkilerinde tereddütler oluştuğuna dikkat çeken Babacan, Megabank'ın en önemli fonksiyonlarından birinin likidite yönetimi olmasını ve dünyadaki tüm katılım bankalarının bir merkez bankası olarak çalışmasını, ayrıca bir yatırım bankası fonksiyonu da üstlenmesini istediklerini belirtti.