Konut Haberleri
04 Oca 2016 15:11 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:58

Yabancının yeni hedefi: İstanbul!

Hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinde yatırım yapan yabancılar, Galaport, 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanı gibi dev projeleri baz alarak gözünü İstanbul'a dikti

Yabancının yeni hedefi: İstanbul!
Tüm Türkiye'de ciddi yatırımlar yapan yabancılar şimdi de rotayı İstanbul'a çevirdi. Hatta 2016 öngörülerinin içinde birebir yer aldılar. GYODER, Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. GYODER Başkanı Aziz Torun başkanlığında toplanan Yönetim Kurulu, 2015 yılını sektör açısından değerlendirdi. Toplantıda, 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen gayrimenkul sektörünün büyümesini sürdürerek; derinleştiği, yabancı yatırımcının ilgisinin arttığı vurgulandı.

Beklentiler için proje üretilmeli
Gayrimenkul sektörünün 2016 yılında da büyümesini sürdüreceği, özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinin artarak devam edeceği öngörüsünün paylaşıldığı toplantıda, sektörün, 2016 yılında yatırımcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentileri karşılamaya yönelik farklı projeler üretmeye devam edeceği vurgulandı.

Potansiyel iyi değerlenecek
Türkiye gayrimenkul sektörünün gayrimenkul portföyünü zenginleştirilmesi gerektiği, sahip olunan büyük potansiyelin en doğru şekilde değerlendirmek ve küresel rekabet koşullarında güçlü bir pozisyona sahip olacak stratejileri geliştirmek zorunda olunduğu ifade edilen toplantıda, GYODER’in uluslararası zeminde en büyük ve prestijli organizasyonlar olan MIPIM ve CityScape'deki işbirliklerinin devam edeceği ifade edilerek 2016 yılında sektörde bir marka haline gelen Gayrimenkul Zirvesi’nin 15’incisinin Mart ayında gerçekleştirileceği, aynı zamanda Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8' incisinin de Antalya'da Nisan'da yapılacağı belirtildi.

Kentsel dönüşümde ivme
Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ve yeni yerleşim merkezlerinin oluşturuluyor olması ile 2016 yılında da gayrimenkul sektörünün genel ekonomiye uygun olarak %5-6 büyüyeceği ve öncü firmalar ile gerçekleştirilen marka projelerin, 2016 yılı trendlerini  belirleyerek sektörel büyümenin ivme kazanması konusunda etkin rol oynayacağı görüşü paylaşıldı. Ülke ekonomisindeki olumlu değişiklikler ve global ekonominin de aynı şekilde hareket etmesinin Türkiye’ye uluslararası yatırımcılar açısından tercih edilebilir kıldığı, 2016 yılının özellikle kurumsal uluslararası yatırımcılar açsından Türkiye'nin tekrar radara alınacağı bir dönem olacağı ifade edildi.

İşte o projeler
Ayrıca, 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdığı, bu durumun da yabancı yatırımcı ilgisini arttırdığı belirtildi.