Güncel
14 Oca 2021 08:52 Son Güncelleme: 14 Oca 2021 10:39

Villa turizmine pandemi dopingi! Tatil anlayışı değişti...

Dünyayı saran koronavirüs ile birlikte hayata dair pek çok anlayış ve uygulamada değişiklikler yaşanıyor. Tatil anlayışları ve ihtiyaçları da bu değişimden payını alıyor. İzole tatil isteyenler villalara yöneldi... Villa turizminde artış yaşanmaya başladı.

Villa turizmine pandemi dopingi! Tatil anlayışı değişti...

Pandemiyle birlikte izole tatil anlayışında büyük bir sıçrama yaşandı. Değişen tatil anlayışı ile birlikte villa turizminde hızlı bir ivme yakalandı. 

Milliyet gazetesindeki habere göre tatil anlayışında farklılıkların ön plana çıktığı bu dönemde kalabalıktan uzak, izole, doğa ile iç içe tatil anlayışları tercih edildi. Yerli ve yabancı turistlerin bu dönem yoğun olarak villa turizmini tercih ettiği durumda özel bir şirketin kurucusu Nihat Ak, 2020 yılı için değerlendirme yaptı. 

2020 yılında Rus ve İngiliz misafirler villa turizminin yüzde 60’lık oranını oluşturdu.

Nihat Ak 2020 yılı değerlendirmelerinden bahsederken pandemi döneminin etkisinin villa turizmine olan katkısını şu şekilde ifade etti: 

"Pandemi döneminden öncede villa turizmi olarak aktif bir şekilde çalışmalarımızı gerçekleştiriliyorduk. Pandemi döneminin gerektirdiği izole tatil anlayışı ile villa turizmi, glamping alanlarına bu sene yoğun bir ilgi oldu. Bu zamana kadar ağırlamadığımız kadar yabancı turist ağırladık. Ekim- Kasım ayı misafirlerimizin neredeyse tamamı Rus turistlerden oluşuyor bu da sektöre farklı bir perspektif katılmasına neden oldu 2020 yılı içinde Temmuz- Eylül aylarında ise ağırlıklı olarak İngiliz misafirlerimiz tercih etmesiyle sektörümüzün yüzde 60’lık kısmını yabancı turistlerimiz oluşturdu diyebiliriz."

2020 yılının geçen yıllara oranla biraz daha durgun geçtiğini söyleyen Ak 2021 için şunları söyledi: 

"Pandemi döneminin tüm dünyayı kasıp kavurmasının ardından bizim sektörümüz için farklı noktaları da ön plana çıkardı. Kişisel tatil anlayışı, herkesten izole bir tatil planları daha ön plana çıkmaya başladı. Yeni normal düzende değişen ve gelişen her şey gibi tatil anlayışında da değişimler meydana getirecek. Uzun zamandır gerçekleştirdiğimiz villa turizminde hijyenik olan tüm unsurlar pandemi dönemi ile birlikte insanlarda farklı bir bakış açısı uyandırdı. Pandemi dönemi bittiğinde bile hijyen kurallarının üst seviyede olduğu izole tatil anlayışı katlanarak büyüyecek. Sektörümüz adına bu duruma çok seviniyoruz.