Güncel
30 Oca 2021 21:48 Son Güncelleme: 30 Oca 2021 21:55

Van Gölü'ne yüzen otel geliyor... Projeye bakanlık onayı çıktı

Van Gölü'nde 'yüzen otel' projesi için onay çıktı. Van'ın Edremit Belediyesi tarafından projelendirilen yüzen otel için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onay geldi.

Van Gölü'ne yüzen otel geliyor... Projeye bakanlık onayı çıktı

Van'ın Edremit Belediyesi tarafından turizmi canlandırmak için hayata geçirilecek olan otel projesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onay geldi.

Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan “Turizm Sektöründe Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi" projesi hayata geçiyor.

Sabah'ta yer alan habere göre; Toplam bütçesi 5 milyon 306 bin 822,25 TL olan proje ile daha önce Van Gölü'nde taşımacılık için kullanılan, şu an atıl durumda olan bir feribotun restore edilerek özgün bir konseptle konaklama hizmeti vermesi planlanan ve Edremit Belediyesi'nin yürütücüsü olduğu projenin 2 milyon TL'lik kısmı ise hibe olarak sağlanacak. Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkanı İsmail Say, turizm ve tur n firmaları ile bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilerek, Van Gölü Havzası'nın doğal güzelliklerinin bir marka haline getirilmesi ve bölgedeki turizm faaliyetlerinin hız kazanmasına destek olunacağını söyledi. Proje ile 100 üniversite öğrencisinin uygulama staj kapsamında, 30 lise öğrencisinin de sürdürülebilir turizm, yiyecek, içecek turizmi, kat hizmetleri konularında eğitim alacağını belirten İsmail Say, 20 otel odasının yer alacağı otelde ayrıca restoran ve kafe hizmeti verileceğini söyledi.

ZİYARETÇİLERE ESSİZ BİR DENEYİM SUNACAK 

Konaklayan ve ziyaret edenlere eşsiz bir deneyim sunacak olan yüzen adanın, mesleki eğitimi güçlendirecek proje ile toplantı ve organizasyonların gerçekleştirilmesine de olanak sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı İsmail Say, "Proje kapsamında öğrenciler mesleki gelişimlerinin yanında sektör içi farklı alanlarda çalışarak gelir elde etmeye başlayacaklar. Ayrıca proje çalışanlarından bir kısmı, aldıkları uygulama ve eğitimler sonrası uygulama otelinde istihdam edilecek. Limanda demirleyecek gemi çevreye hiçbir atık bırakmayacak. Sıvı atıklar sızdırmaz depoya alınacak vidanjör ile toplanacak, sıfır atık sistemi kurulacak otelde atıklar ayrıştırılacak; ambalaj atıkları geri dönüşüme, organik atıklar kompost makinesine gönderilecek" dedi.