Güncel
06 Tem 2020 12:05 Son Güncelleme: 06 Tem 2020 12:13

Ucuz kredi sonrası emlakçılığa büyük ilgi!

Pandemi döneminde hareketliliğini koruyan nadir sektörler arasında yer alan gayrimenkul yatırımcısının yanı sıra aracılar için de ciddi gelir kapısı oldu. Yılda en az 140 bin TL gelir bırakan gayrimenkul danışmanlığı işine bu dönemde yoğun başvuru geldi.

Ucuz kredi sonrası emlakçılığa büyük ilgi!

Kamu bankalarının başlattığı konut kredi faiz indirimi emlak sektöründeki kampanyalarla kredili konut satışlarını artırdı. Akşam'dan Özgül Öztürk'ün haberine göre; 1-27 Temmuz tarihleri arasında 93 bin 704 ipotekli konut satışı gerçekleşti. Bu dönemde değer kaybetmeyen ender sektörlerden olan gayrimenkul, yatırımcısının yanı sıra satışa aracılık edenlere de kazandırıyor. Pandemi nedeniyle işini kaybeden ve ya karantina sürecinde ek gelir elde etmek isteyen gençler, ortalama aylık 12 bin, yıllık ise 140 bin lira gelir bırakan gayrimenkul danışmanı olmak için kurumsal firmaların kapısına gidiyor.

100 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 100 bin kişinin gayrimenkul danışmanlığı yaptığını açıklayan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan:,“2018 yılında gelen yasal düzenlemeyle sektörün imajı düzeldi. Doktorundan, mimarına ve avukatına kadar pek çok kişi gayrimenkul danışmanlığı yapmaya başladı” şeklinde konuştu.

‘GELİN OFİS AÇIN’ DİYORLAR 

Kristal Türkiye Yönetim Danışmanı Zennure Özen de Kovid-19 sürecinde 41 kişinin danışman olmak için kendilerinden eğitim aldığından bahsetti. Normalde bu rakamın 15-20’yle sınırlı olduğundan bahseden Özen, şunları söyledi: “Bu dönemde bölge müdürleri, işletme müdürleri, üst düzey ne kadar yönetici varsa şube satın almak ve gayrimenkul danışmanı olmak için başvuruyor. Bizim pandemi dönemindeki danışman sayımız yüzde 33 artarak 270’e ulaştı. En fazla ilaç sektöründen gelen oldu. Talebe yetişmek için 7 şube açtık. Şu anda bir çok ilden ‘gelin buraya da ofis açın’ diyenler var.”  

PANDEMİ SÜRECİNDE 400 KİŞİ İŞE BAŞLADI

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, pandemi dönemindeki 3 ayda 400 kişinin gayrimenkul danışmanı olarak işe başladığından bahsetti. Şu anda 180 kişinin de bu işe başlamak için eğitim aldığından bahseden Taş, “Normal dönemde bu sayı 70 olurdu. Pandemi döneminde işini kaybeden ikna gücü yüksek insanlar bu alana yöneldi. Böylece danışman sayımız 1600’e çıktı. Pandemi döneminde gelen taleplerle 9 yeni ofis açtık” diye konuştu.