Konut Haberleri
26 Oca 2018 10:46 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:38

Ucuz konut için yeni formül! Otoparklar...

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, ‘ucuz konut’ üretebilmek için otopark konusuna bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Ucuz konut için yeni formül! Otoparklar...
Daire fiyatlarını ulaşılabilir seviyeye çekmek için Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım’dan farklı bir öneri geldi. Durbakayım, çok pahalı arsalar üzerinde konut projeleri yaptıklarını her daire için ortalama 35 metrekarelik bir otopark yapmak zorunda olmanın fiyatları çok yukarı ittiğini vurguladı.

MALİYETLERİ DÜŞÜREBİLİRİZ

Durbakayım, “Otopark alanların ortak alan vasfından çıkarılarak (emsal dışına alınması) her daireye ayrıca tahsis edilmeli. Böylece isteyen daireyi satın alırken otopark alanı için tercih kullanabilecek. İsteyen kiraya vererek, isteyen satarak daire maliyetini düşürebilecek. Bir taşla iki kuş vurmak mümkün. Hem trafik sorununa çözüm üretmiş oluruz, hem de isteyenlere maliyeti ve aidatı düşük daire sunmuş oluruz” dedi.

450 BİNDEN 395’E İNER

Her bir daire için yaklaşık 35 metrekarelik otopark alanı inşaatı gerçekleştiğini belirten Durbakayım, “Ortalama 100 metrekarelik bir daire için yapılan otopark alanının inşaat bedeli ise toplam daire inşaat bedelinin yüzde 12’si kadardır. Metrekaresi 4.500 lira olan 100 metrekare bir dairenin fiyatı otoparkı ile birlikte 450 bin lira olurken, söz konusu maliyet hesabına göre otopark olmayan daire fiyatı yaklaşık 395 bin liraya düşer. Her daire için 35 metrekarelik otopark alanının sabit olacağı düşünüldüğünde;, daire metrekaresi düştükçe otopark alan maliyetinin toplam daire içindeki maliyeti büyüyecektir. 50-70 metrekare daire alanların tasarruf edeceği rakam daha da artacaktır” diye konuştu. 

İNGİLTERE VE RUSYA YAPIYOR

Bunun örneklerini birçok ülkede görmenin mümkün olduğunu ifade eden Durbakayım, İngiltere’de merkeze yakınlığına göre otopark kiralarının 20 - 100 bin sterlin olduğu bilgisini paylaştı. Rusya’da da benzer uygulamaların olduğunu söyleyen Durbakayım, apartman altı otoparkların Moskova’daki trafiğe önemli bir çözüm sunduğunu belirtti.