Konut Haberleri
24 Eki 2015 09:00 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:38

Türkiye'deki cihazlar ne olacak?

Dünya genelinde birçok ülke 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alacak. Türkiye'de bu seneye özel olmak üzere bu tarihi 8 Kasım'a erteledi. Peki kullandığımız cihazlar hangi saate uyacak?

Türkiye'deki cihazlar ne olacak?
Çok değil bundan bir yıl kadar önce, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin yapıldığı gün dünya saatleri bir saat ileri almış; ancak Türkiye seçimler nedeniyle karışıklık yaşanmaması adına bu uygulamayı bir gün sonrasında yaptı.

Fakat cihazlar Türkiye'nin durumunu algılamadığından dünyaya uyarak saatleri ileri aldı. Birçok vatandaş seçim gününde sandığa bir saat erken gitmek zorunda kaldı.

Bu yıl kış uygulamasına geç bir tarihte giriyoruz

1 Kasım'da yapılacak seçimlerde gün ışığından faydalanmak için Türkiye, kış saati uygulamasına iki hafta kadar sonra geçiş yapacak. Tarih olarak da 8 Kasım günü belirlenmiş durumda. Bu tarihte Sabah 04:00'dan itibaren Türkiye dünyaya uyacak ve saatler geri alınacak.

Cihazlar Türkiye'ye uyacak mı?

Cihazlar bu duruma hazır değil. Ancak Microsoft, bugünden bu özel duruma çözüm bulmak adına ufak bir güncelleme yayınlamış durumda. Güncellemeyi indirdiğinizde 25 Ekim'de Windows PC'ler saatleri otomatik olarak geri almayacak ve 8 Kasım'da bunu yapacak.