Toki
25 Ağu 2020 10:28 Son Güncelleme: 25 Ağu 2020 10:40

TOKİ'den çekilişsiz kurasız konut alma fırsatı! İşte listedeki şehirler!

Satışa çıkan evlerde yüzde 25, peşin 120 ay vade imkanı sunuluyor. 

TOKİ'den çekilişsiz kurasız konut alma fırsatı! İşte listedeki şehirler!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından satışa sunulan konutlar farklı kategorilerde satılıyor. Alt gelir grubu için inşa edilen ucuz konutlar çok fazla sayıda başvuru aldığı için kuralışekilde satılıyor. Takvim'de yer alan habere göre; bu tip satışlarda bazen yeterli sayıda başvuru olmaması bazen de kurada adı çıkan kişilerin vazgeçmeleri ya da kurada hak kazanmasına rağmen  TOKİ  alt gelir grubu başvuru koşullarını taşımamaları gibi sebeplerle başvurları iptal edilebiliyor. 

Hangi şehirlerde konut satışı var?

Alıcılar Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Zonguldak.

Bu illerdeki evlerde yüzde 25, peşin 120 ay vade imkanı sunuluyor. 

Ayrıca alıcılar, İstanbul'da satışa sunulan konutlara yüzde 25, yüzde 40, yüzde 50 peşin 96 ve 120 ay vade fırsatlarıyla sahip olabiliyor. 

TOKİ ŞEHİR ŞEHİR EV FİYATLARI

Ankara Mamak Gülseren Mahallesi'nde bulunan 86 konut için başlangıç satış fiyatı 260 bin TL olarak belirlendi. 30 Aralık tarihine kadar başvurunun yapılacağı konutların taksit tutarı ise bin 87 TL. 

Bingöl Merkez İnönü Mahallesi'nde 1 konutun başlangıç fiyatı 240 bin TL. Taksit tutarı ise bin 3 TL olarak belirlendi. 

Denizli ve ilçelerinde yer alan 201 konut 120 bin TL'den başlayan fiyatlarla kurasız satışa çıkarıldı. Taksitler ise 420 TL'den başlayacak. 

Karabük Eflani Çelebiler Mahallesi'nde bulunan 16 konut 1240 bin TL başlangıç fiyatıyla satışa sunuldu. Konutların taksitleri 415 TL olarak belirlendi. 

Kars Sarıkamış Erenler Tepe Mahallesi'nde yer alan 5 konut 185 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Taksitler 825 TL'den başlayacak. 

Mersin Gülnar Akdeniz Mahallesi'nde bulunan 39 konut 419 TL'den başlayan taksit tutarı ile 125 bin 760 TL'den satılıyor. 

Samsun Vezirköprü Nalbantlı Mahallesi'nde 8 konut 256 bin TL'den satılıyor. Başlangıç taksit tutarı ise bin 280 TL olarak belirlendi. 

Sivas Merkez Yenimahalle'de yer alan 17 konut 146 bin TL'den satışa çıkarıldı. 30 Eylül'e kadar başvuruların yapılabileceği konutların taksitleri 610 TL'den başlayacak. 

Tokat Merkez Dedeli Mahallesi'ndeki ise 27 konut 165 bin TL başlayan fiyatlarla satılıyor. 31 Aralık'a kadar başvuruların yapılabileceği konutların en düşük taksit tutarı 691 TL olarak belirlendi. 

HANGİ İLLERDE İŞ YERİ SATIŞI VAR?

Ayrıca, Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Çanakkale, Denizli, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat şehirlerinde satışa çıkarılan iş yerleri yüzde 10, yüzde 25 peşin 120 ay vade ile alınabilecek.

Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından sürdürülecek olup, başvurular/teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile kabul edilecek.

Ayrıntılı bilgi www.toki.gov.tr internet adresinden ve 444 86 54 numaralı telefondan alınabilecek. 

BAŞVURU SIRASINDA GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek. 

- Fotoğraflı nüfus cüzdanı,
- Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,
- Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;

muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,

muhammen bedeli 100.000 - 349.999.- TL'ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,

muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL'ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,

muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL, katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

- Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,

- Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.

(Alıcılar başvuru sırasında "Açık Artırma Satış Şartnamesi"ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI

Taşınmazların vade seçenekleri ek tabloda bulunuyor. 

Ek tabloda yer alan ve hemen teslimli olarak satışa sunulan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır.

Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenmiş olup, vadeli işyeri satışları ile İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesinde yer alan konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli ve teslim tarihine kadar gerçekleşen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılarak tahsil edilecek, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin işyeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin olarak tahsil edilecektir.

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir.

Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Ocak 2021 tarihinde realize edilecektir.

Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir.

Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir. Bu çerçevede, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan %2 (yüzde iki) + KDV (%2 komisyon bedelinin %18'i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekmektedir.

Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.

TOKİ Şehir Şehir Satışa Sunulan Konutlar

TOKİ tarafından uygun fiyatlarla satışa sunulan konutlar şu şekilde: 

Kırıkkale: 610 konut

Bolu: 43 konut

Kırşehir: 3 konut

Kütahya: 10 daire

Çankırı: 73 konut

Malatya: 7 konut

Niğde: 5 konut

Bitlis: 1 konut

Hatay: 70 konut

Kars: 9 konut

Samsun: 147 konut

Ankara: 629 konut

Şanlıurfa: 12 konut

Balıkesir: 3 konut

Antalya: 208 konut

Yozgat: 4 konut

Sinop: 4 konut