Ekonomi
16 Ara 2020 12:46 Son Güncelleme: 16 Ara 2020 12:58

TCMB Başkanı Naci Ağbal konuştu, döviz düştü! Güncel döviz fiyatları...

TCBM Başkanı Naci Ağbal, piyasaların merakla beklediği 2021 Para Politikası sunumunu gerçekleştirdi. Sunum ve açıklamalarla birlikte döviz fiyatlarında düşüş yaşandı.

TCMB Başkanı Naci Ağbal konuştu, döviz düştü! Güncel döviz fiyatları...

TCBM Başkanı Naci Ağbal bugün 2021 Para Politikası sunumundaki mesajları ile dövizde düşüş başladı. Naci Ağbal'ın sunumunun ardından soru-cevap kısmıyla birlikte TCMB'nin politikası ekonomi çevrelerinde 'şahin' bulundu. 

Naci Ağbal'ın sunumunda dikkat çeken TCMB'nin kura müdahale için döviz alım satımı yapmayacağı oldu. Ancak, TCMB ani dalgalalanmalarda reaksiyon göstererek alım satım yapabilecek...

Hafta başından bu yana sakin seyreden döviz kurları, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın bugünkü 2021 Para Politikası sunumundaki mesajlarıyla birlikte düşüşe geçti. Dünkü kapanış seviyeleri 7,83-7,84'lerdeki dolar/TL, Ağbal'ın piyasa dostu ve yapıcı açıklamaları sonrası 7,76'ya kadar çekildi.

Piyasalarda bugün Fed'in faiz kararıyla birlikte iki önemli gündem maddesinden biri olan TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın gelecek yılın para ve kur politikasına ilişkin sunumu gerçekleştirildi.

KURA MÜDAHALE YOK

Toplantıda, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı, piyasalarla iletişim ve şeffaflık konusunda gerekli adımların atılacağına yönelik mesajlar Türk Lirası'nı dolar ve euro karşısında güçlendirdi. Ağbal'ın ugulanan dalgalı kur politikasına ilişkin TCMB'nin hamlelerinin kurların yönünü etkileyici nitelikte olmayacağını açıkça ifade etmesi etkili oldu. 

Toplantı öncesinde hafta boyu devam eden 7,83-7,84 seviyelerindeki hareketlerini koruyan dolar/TL, Ağbal'ın söylemleriyle bilrikte 7,76'ya kadar çekildi. Euro/TL'de de benzer hareketler gözlemlenirken 9,44 seviyesi görüldü. Euro/TL güne 9,54 seviyesinden başlamıştı. 

ŞEFFAFLIK VE İLETİŞİM

Toplantı boyunca iletişim ve şeffaflık konularına sık sık değinen Ağbal, fiyat istikrarının  Merkez Bankası'nın öncelikli hedefi olduğunun hatılattı. Enflasyonla mücadele için TCMB'nin elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağı mesajlını yineledi. Gerekli olduğu durumlarda para politikasını daha da sıkılaştırabileceklerinin altını çizen Ağbal, 2021'de temel politika aracının repo faizi olacağını vurguladı. Ağbal, faiz koridoru ve 2020'de sıkça kullanılan geç likidite penceresinin gelecek yıl politika aracı olarak kullanılmayacağını dile getirdi. 

Merkez Bankası'nın rezervleri hususunda artırıcı hamlelerin yapılacağına değinen Ağbal bu hususta döviz alım satım işlemlerinin gündeme gelmesi durumunda dahi kurların yönünü belirleyecek düzeyde olmayacağını ifade etti. Rezervler konusunda reeskont kredilerinin destek vermeye devam edeceğini belirten Ağbal, bu desteğin 2021'de 21 milyar dolar olmasını beklediklerini açıkladı. 

FED SAKİN GEÇECEK 

Günün en önemli gündem maddesi ABD Merkez Bankası(Fed) faiz kararı (22.00) olacak. Piyasalarda faizlerde bir değişiklik beklenmiyor.  Anketlere katılan ekonomistlere göre, Fed varlık  alımlarının geleceğini istihdam ve enflasyon tedbirlerine bağlayarak,  tahvil alımlarının hızı veya kompozisyonunda ani bir değişikliğe  gitmeyecek.

Fed faiz kararıyla birlikte 2020 yılının son projeksiyon raporunu  da yayımlayacak. Projeksiyonlarda bölgeler Fed başkanlarının büyüme, enflasyon, işsizlik ve faiz ile ilgili beklentileri
yer alıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararının açıklanmasının ardından  basın toplantısı düzenleyecek (22.30).

ABD'de MBA mortgage verileri (15.00), perakende satışlar (16.30), öncü PMI (17.45), NAHB konut piyasası endeksi, işletme stokları (18.00), DOE petrol stokları (18.30). 

Euro Bölgesi maliye bakanları, Euro Bölgesi üye devletlerinin Taslak Bütçe Planlarını ve Euro Bölgesi bütçe durumunu, beklentileri ve 2022  için tavsiyelerini değerlendirmek için toplanacaklar