Güncel
29 Eki 2020 10:00 Son Güncelleme: 29 Eki 2020 10:00

Tasarruf için küçük ev dönemi başladı

Temeltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, konutta pandemi etkisinin bir yansıması olarak küçük metrekarelere yönelik talepte artış olduğunu söyledi.

Tasarruf için küçük ev dönemi başladı

Pandeminin etkisiyle konut satışlarında 1+1 ve 2+1'lere yönelme başladı. Temeltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, gayrimenkul ve inşaat sektörüne yönelik yatırımlarda, küçük metrekarelere yönelik alımların ağırlık kazanmaya başladığını söyledi.

Bu yönelimin temelinde pandemi etkisinin olduğunu belirten Temeltaş şöyle dedi: “Konutta pandemi etkisinin bir yansıması olarak küçük metrekarelere yönelik talepte bir artış var. Artışta 1+1 ve 2+1 konutlar başı çekiyor. Yatırımcı açısından konut alımı, sadece bir yatırım aracı olarak değil aynı zamanda bir ihtiyaç haline dönüştü. Yatırımcılar, hayatlarını güvence altına almak istiyorlar. Bu nedenle sektörümüze oturum amaçlı yatırımlarda artış yaşanıyor. Konut alımı yaşamın sürekliliği için en önemli kriter olarak görülüyor” 

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe pandeminin etkisiyle mart ayından bu yana ciddi değişimler yaşandığına dikkat çeken Temeltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, “Eylül ayında açıklanan veriler gösteriyor ki, satın alımlarda kriterler değişti. Çünkü pandemi ev satın almayı geleceğe yatırım olmaktan ziyade, bir ihtiyaç haline getirdi. İnsanlar konut alarak yaşamlarını garanti altına almak istiyorlar. Bu noktada da küçük metrekare dairelere bir yönelim var. Çünkü ev satın alırken aynı zamanda tasarruf yapmak ön plana çıkıyor. Geniş metrekarelerin fiyatlarındaki artışın yanı sıra enerji maliyetleri ve masraflarındaki artış da 1+1, 2+1 konutlara yönelik yatırımları beraberinde getiriyor.” diye belirtti.

ENERJİ MALİYETLERİNE DİKKAT 

Oturum amaçlı yapılan yatırımlarda yaşam döngüsünün sürdürülebilir olmasının en önemli kriterlerden biri olduğuna değinen Ahmet Temeltaş, “Büyük metrekarelere sahip dairelerin fiyatlarıyla birlikte, enerji tüketimi ve harcamaları da artıyor. Enerji maliyetlerini düşürmek en önemli kriterlerden biri. Yatırımcı ev alırken bunları da hesap ediyor. Bu nedenle başta 1+1 olmak üzere 2+1 konutların alımlarında bir artış yaşanıyor. Pandemi ile oluşan izole yaşamı, bu maliyetleri düşürerek daha küçük metrekarelere sığdırmaya yönelik bir trend oluştu. Önümüzdeki dönemde bu trende cevap veren konutların satışında bir artış yaşanacağını söyleyebiliriz.”