Konut Haberleri
02 Oca 2019 16:52 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 10:15

Tarihi handaki kaçak yapılar yıkıldı

Fatih Eminönü'nde, İrene Kulesi'nin bitişiğindeki tarihi Sağır Han'ın üzerinde bulunan kaçak yapıların yıkımı gerçekleşti.

Tarihi handaki kaçak yapılar yıkıldı
Mercan Mahallesi’nde bulunan Sağır Han’ın üzerindeki kaçak yapıların yıkımı için, saat 10.00 sıralarında çok sayıda belediye ekibi geldi. Kaçak yapılarda işletmeleri bulunan bazı esnaflar ile ekipler arasında, kısa süreli tartışma yaşandı.

 KAÇAK YAPILARDAKİ EŞYALAR DA TAHLİYE EDİLDİ 

Yıkımlara karşı olmadıklarını belirten esnaflar, belediyenin kendilerine daha önce yıkım tebligatı yapmadığını iddia etti. Bir süre görüşmeden sonra, kaçak yapılardaki eşyalar tahliye edildi.

Yıkım saat 12.30 sıralarında tarihi İrene Kulesi’nin bitişiğindeki kaçak yapıda, Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEP) ekipleri nezaretinde balyozlarla yapıldı. DRONE'A TÜFEKLE ATEŞ ETMİŞLERDİ

Kasım ayı başlarında, Tarihi Sağır Han'ın çatısındaki kaçak yapıya beton dökerken ve tarihi duvarlara demir çakarken görüntülenen tarihi eser talancıları, kendilerini görüntüleyen DHA drone’nuna tüfekle ateş etmişlerdi.

Kaçak tadilat yaparken kendilerini görüntüleyen drone'a ateş eden yağmacıların, tarihi İrene Kulesi'nin bitişiğine inşa ettiği kaçak yapı yıkılmış, kulenin bitişiğindeki yapımı tamamlanan, diğer kaçak yapıların yıkımı için Anıtlar Kurulu'ndan karar çıkması bekleniyordu. Kararın çıkmasıyla yıkım da başlamış oldu.