Konut Haberleri
29 Ağu 2017 08:47 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:23

Tapu işlemlerinde internet devri!

Tapu devir işlemleri artık Web-tapu üzerinden başlatılabilecek. Böylece tapu dairesine gitmeden işlemleri ve süreçleri takip etmek mümkün olacak. Sistem sayesinde dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı önlem alınacak.

Tapu işlemlerinde internet devri!
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği bir sistem hayata geçiriliyor.

Web-tapu

Yeni uygulamanın vatandaşın işini kolaylaştırması ve tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltması planlanıyor. İşlemlerini web-tapu üzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak. Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek.

Her şey internetten

Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapudan yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Sistem sayesinde dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı önlem alınacak. Bu kapsamda, sistem sayesinde tapu sahipleri, web tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgi sahibi olacak.

SMS'le bilgilendirme

Tapu müdürlüklerince web tapudan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS olarak bildirilecek. Vatandaşlar elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapabilecek.Vatandaş, başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedellerin ödemsi de online ortamdan gerçekleşebilecek.