Güncel
26 Kas 2020 16:00 Son Güncelleme: 26 Kas 2020 18:27

Taksim'de AKM inşaatı ne zaman tamamlanacak

Taksim meydanında 10 Şubat 2019'da temeli atılan Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni binasının inşaatının tamamlanacağı tarih belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarihi açıkladı.

Taksim'de AKM inşaatı ne zaman tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yapımı şu anda devam eden AKM inşaatının 2021 yılının ilk yarısında tamamlanacağını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, AKM inşaatı ile ilgili verdi. Mehmet Ersoy açıklamasında, "Yerli film gösterim desteği adı altında, sinema salonlarına 15 milyonluk destek paketi hazırladık. Başvurular başladı. AKM'de artık montaj aşamasındayız. Tahminimiz 2021 yılının ilk yarısında bu inşaatı tamamlayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 10 Şubat 2019'da temeli atılan yeni Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yapımına devam ediliyor. 

İlk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle AKM'de çalışmalar, sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştiriliyor. 5 bloktan oluşan AKM'nin kaba inşaatı ise tamamlandı. Hareketli sahnenin yapımına devam edilen AKM'de yer alacak opera sahnesi ve opera küresinin yapımı da devam ediyor. Yeni AKM'nin bina dışı ve çatı işlerinin yüzde 90'ı bitirilirken, çelik işleri de tamamlandı. 15 bin adet özel el yapımı kırmızı seramik kullanılarak yapılan opera kulesindeki çalışmalar sona yaklaştı. Opera içindeki sahne koltuk altı basamaklar bitti.

AKM'de kullanılacak ahşap kaplamaların siparişleri verildi. Sahne sisteminde kullanılacak motorların da sevkiyatı başladı. 4 katlı kapalı otopark tamamlanırken alt katlardaki elektrik ve mekanik işlerin yapımında çalışmalar sürüyor.

AKM bina inşaatı tamamlandığında içerisinde 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 9 kattan oluşan 2 bin 40 kişi kapasiteli opera salonu, 16 bin 228 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, zemin ve 5 kattan oluşan 805 kişilik bir tiyatro salonu, buralara ait sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri bulunacak.

AKM'nin gelecek yıl haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.