Eğitim
28 Ağu 2015 13:34 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:15

Surp Asdvazsazin Kilisesi Vakfı'nın Bakırköy'deki okulu yeni öğretim yılında açılacak!

Surp Asdvazsazin Kilisesi Vakfı'nın Bakırköy'de yaptırdığı yeni okul, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacak.

Surp Asdvazsazin Kilisesi Vakfı'nın Bakırköy'deki okulu yeni öğretim yılında açılacak!
Vakıf Başkanı Mesut Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul inşaatının tamamlanmasının kendileri için büyük sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Yeni bir binaya 171 yıl sonra taşınmanın kendileri için önemli olduğunu belirten Özdemir, "Osmanlı İmparatorluğu döneminde barutçubaşı olan Hovahannes Dadyan'in yaptırdığı okul, 171 yıldan bu yana hizmet veriyordu ancak 3 derslik olarak yapılmış okulun artık ihtiyaçları karşılamaktan uzak kalması üzerine bu işe giriştik. Çok büyük bir ihtiyaçtı" dedi.

Özdemir, toplumsal bir hizmet gerçekleştirmenin yanı sıra yeni nesillere de eser bıraktıklarını ifade etti. Ailelerin ve çocukların yeni binayı gezdiklerinde heyecanlandıklarını aktaran Özdemir, şunları anlattı:

"Daha önce de okullar açıldı ama bunlar özel izinlerle gerçekleşti. Bu okulu, 2008'de çıkan Vakıflar Yasası ile yapabildik. Bakırköy Belediyesi de harç ve vergiler noktasında okulu muaf tuttu ve bu noktadaki yasa, belediye meclisinden oy birliğiyle çıktı. Bu keyfi bize yaşatan hükümet yetkililerine, belediye başkanlarına, yardımcı olan cemaatin hayırseverlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz."

"Özel okul teşviki rahatlattı"

Vakıf Başkanı Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığının özel okul teşviki kapsamına azınlık okullarını almasının da maddi anlamda kendilerini rahatlatan bir adım olduğuna dikkati çekti.

Ders kitaplarını devletin dağıttığını, öğrenci başına ciddi bir eğitim öğretim desteği alındığını vurgulayan Özdemir, "Bu durum hem bize hem velilere rahatlık sağladı. Başvuran öğrencilerimizin hepsi aldı. Liseye kadar eğitim veren okulda, artık 3 yaş grubu da öğrenim görecek. Okuldaki 5 derslik anaokuluna yönelik hazırlandı. Bu nedenle okulda yeni öğretmenler de iş başı yapacak" diye konuştu.

Özdemir, yeni binada spor ve konferans salonlarının yanı sıra yemekhane de olduğunu belirterek, "Eski binada aileler, sefer tasıyla yemek gönderiyordu. Şimdi gerek olmayacak" ifadelerini kullandı.

Okulun 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde yaklaşık 500 öğrenciye hizmet vermeye başlayacağı kaydedildi.