Güncel
03 Ara 2020 09:18 Son Güncelleme: 03 Ara 2020 09:25

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem! Can kaybı var mı?

Son dakika! Merkez üssü Siirt'in Kurtalan ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 08.45'de meydana gelen depremde şu ana kadar can kaybı yaşanmadığı bildirildi...

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem! Can kaybı var mı?

Siirt'in Kurtalan ilçesinde 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 08.45'te 5 büyüklüğünde depremin yerin 20 km derinliğinde meydana geldiği ve merkez üssünün Kurtalan'ın Karabağlar köyü olduğu bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan depremle ilgili rahatlatan bir açıklama geldi. Açıklamada deprem sonrası olumsuz bir ihbarın alınmadığı vurgulandı.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan depremle ilgili rahatlatan bir açıklama geldi. AFAD'dan yapılan açıklamada "Siirt'in Kurtalan ilçesinde saat 08.45'te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kurtalan ilçesinde meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi.

PROF. DR. ERSOY: BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUM

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Siirt'te meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremi yorumladı:

"Siirt'in kuzey kısmından geçen Kuzey Batı - Güney Doğu uzanımlı fay zonu var. Kurtaralan ilçesinde 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, burası da Batman'ın doğusuna düşen bir yer. 5 büyüklüğündeki deprem insanların paniklemesi için büyük bir deprem. Herkes sokaklara çıkmış. 

Merak ediyorum, herhangi bir zarar meydana gelmiş midir? Normal şartlarda bir zarar gelmemesi gerek. Fakat burada fay uzunluklarına bakıyorum, çok uzun faylar yok. Büyük depremlerin olmasını beklemem doğrusu. Bu bölge için, bazı faylarda 6'ya kadar çıkan depremler olabilir ama daha büyüğünün olmasını gösterecek belirtiler yok."