Güncel
21 Ara 2019 10:49 Son Güncelleme: 21 Ara 2019 10:51

Sendikaların asgari ücret talebi netleşti: Üç sendika da 2578 diyor!

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak zam taleplerini açıkladı. Sendikaların asgari ücret talebi 2578 lira.

Sendikaların asgari ücret talebi netleşti: Üç sendika da 2578 diyor!

Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip, ortak bir rakam açıklama kararı almıştı.

Buna göre sendikaların asgari ücret talebi 2578 lira olarak belirlendi.

Türk-İş Genel Sekreteri Ergün Atalay, asgari ücrette zam pazarlığı başlamadan önce, 2 bin 578 liranın altında bir miktarın pazarlığını yapmayacaklarını söylemişti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nın 4. toplantısı öncesinde komisyon çalışmalarını değerlendirmek üzere Türk-İş ev sahipliğinde bir araya gelen sendikalar, yaptıkları ortak açıklamada, yaşam maliyetinin altında bir rakamı değerlendirmeye almayacaklarını vurguladı. 

Sendikalar adına konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir şekilde belirlenmesini istediklerinin altını çizdi.

'Bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağız'

Irgat, "Türk-iş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı, bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif etmedi" dedi.