Güncel
29 Nis 2019 18:52 Son Güncelleme: 29 Nis 2019 18:54

Rusların Türkiye'de konuta ilgisi artıyor

Rusların, Türkiye’ye olan ilgisi sürüyor. Yılın ilk çeyreğinde Rusya’nın yurtdışında konut satın alma taleplerinin yüzde 18’inden fazlası İspanya, yüzde 15,1’i Bulgaristan ve yüzde 13,9’u Türkiye’ye ait.

Rusların Türkiye'de konuta ilgisi artıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki samimi ve dostane ilişkiler, Ruslar'ın Türkiye'ye olan ilgisini her geçen gün artıyor.

İki ülke arasındaki sıcak ilişkiler, konut satışlarını da olumlu etkiledi. Rusların en çok konut satın aldığı ülkeler arasında, Türkiye'nin 3, sırada geldiği gözlendi.

TÜRKİYE İLK ÜÇ SIRADA

HomesOverseas.ru Yabancı gayrimenkul portalı analistlerinin verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde Rusya'nın yurtdışında konut satın alma taleplerinin yüzde 18'inden fazlası İspanya, yüzde 15,1'i Bulgaristan ve yüzde 13,9'u Türkiye'ye ait. Karadağ'daki gayrimenkul satın alma talepleri ise rekor kırdı.  Ancak Yunanistan sıralamada yer kaybetmeye devam ediyor.

YAKINDA TÜRKİYE İLK SIRAYA ALACAK

Türk gayrimenkulünün popülaritesinin ise her geçen gün arttığını belirten uzmanlar, yakın zamanda Türkiye'nin ilk sıraya alacağını belirtiyorlar.

Rusların, özellikle başta Antalya olmak üzere Akdeniz bölgesinden ev aldıkları gözleniyor.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İYİ İLİŞKİLER KONUT SATIŞINI DA ETKİLİYOR

Özellikle 2019'un “Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” ilan edilmesi ve nedeniyle tüm gözlerin çevrili olduğu Rusya'dan 2018 yılında iyi oranlar elde edildi. İyi giden ilişkiler sonucu geçen yıl, 2017 yılına oranla  Rusya vatandaşları Türkiye'de 1,7 kat daha fazla gayrimenkul satın aldı. Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılında bin 331 adet gayrimenkul satın alan Rusya vatandaşlarının sayısı 2018'de 2 bin 297 oldu.