Gündem
05 Mayıs 2015 17:00 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:38

Restorasyon skandalı soruşturulacak!

Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki bazı mozaik eserlerin yanlış restorasyonuyla ilgili soruşturma başlattı.

Restorasyon skandalı soruşturulacak!
Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki bazı mozaik eserlerin yanlış restorasyonuyla ilgili sorumluluğu olan ve işin bu noktaya gelmesinde ihmali olan kişilerle ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Topaca, 31 Mart'ta, eserlerin yeni Hatay Arkeoloji Müzesi'ne taşınması sırasında, mozaik eserlerin yanlış montajlandığını tespit ettiklerini ve durumu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bildirdiklerini kaydetti.

Bakanlıktan gelen uzmanların, bir firma tarafından yapılan montaj işlemini durdurduğunu ifade eden Topaca, şunları söyledi:
''Burada önemli olan, bu eserlerin aslına uygun bir şekilde yeni müzede montajının yapılmasıdır. Bu işi üstelenen firma, daha önce Gaziantep'te Zeugma Müzesi de dahil olmak üzere restorasyon yapan tecrübeli bir firma. Ancak, buradaki montaj sırasında bazı hataların yapıldığını gördük ve çalışmayı aslında 31 Mart'tan önce durdurmuştuk. 31 Mart itibariyle de resmen durduruldu. Şimdi bu 'hatalı montaj nasıl düzeltilir' öncelikle onun arayışı içerisindeyiz. Daha yapılacak çok sayıda nakil ve montaj işlemimiz var. Onların da düzgün bir şekilde yapılması önemli. Bu çerçevede bakanlıkla görüşerek, tedbir aldık."

Sorunların yaşandığı dönemde bu işin kontrolörlüğünü üstlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Rölöve ve Anıtlar Müdürülüğü'nde, bu işin düzgün bir şekilde yapılmasını kontrol edecek eleman konusunda bazı sıkıntılar olduğunu gördüklerini de ifade eden Vali Topaca, şöyle devam etti:

"Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bu konu intikal ettirildi. Başka illerden bu işin kontrolörlüğünü yapabilecek yeterli deneyime sahip teknik elemanların görevlendirilmesinden sonra hem tam olarak aslına uygun şekilde montajı yapılmamış eserlerin düzeltilmesi hem de yeni taşıma işlemi veya sergi salonlarında montaj işleminin yapılması üzerinde çalışmalar devam edecek. Burada sorumluluğu olan, bu işin bu noktaya gelmesinde ihmali olan kişiler var mıdır yok mudur? Şu an itibariyle böyle bir şeyi söylemek için çok erken ama ben bu konuda bir soruşturma başlattım.''

Vali Ercan Topaca, yapılacak soruşturmada kontrol fonksiyonunun tam olarak yapılıp yapılmadığını, görevlilerin ihmali olup olmadığı hakkında hukuki anlamda tespitler yapılarak, sorumluluğu olanlarla ilgili yasal süreci başlattıklarını kaydetti.