Güncel
11 Kas 2020 18:34 Son Güncelleme: 11 Kas 2020 20:33

Protokol imzalandı! Gürpınar Siteler'de kentsel dönüşüm başlıyor

Beylikdüzü ilçesindeki Gürpınar Siteler Kentsel Dönüşüm'ü için imzalar atıldı. Beylikdüzü ve KİTAŞ arasında imzalanan protokole göre ilk etapta 260 dairelik dönüşüm gerçekleştirilecek.

Protokol imzalandı! Gürpınar Siteler'de kentsel dönüşüm başlıyor

Beylikdüzü'nde yıllardır bekleyen kentsel dönüşüm sorununa neşter vuruldu. Beylikdüzü Belediyesi ile KİTAŞ Gürpınar Siteler Kentsel Dönüşüm Projesi için protokol imzaladı. Yapılan tespitlerde ciddi yıpranma, aşınma ve kısmi yıkımlara sahip binaların yer aldığı bölgede ilk etapta 260 daire inşaa edilecek. 

Gürpınar Siteler'de ilk etapta 260 daireyi kapsayan dönüşüm gerçekleştirilecek ve tüm dönüşüm iki yıllık süreçte tamamlanacak. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Gürpınar Siteler Bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın evleri 1 metrekare dahi küçülmeden dönüşecek. İnsanlarımız modern ve güvenli yaşam alanlarına kavuşacak. Proje planlamasından ödeme sistemine kadar her adımda tek hedefimiz, vatandaşımızı en ideal şartlarda evlerine kavuşturmak. Bir haftaya kalmadan Gürpınar’da çözüm merkezimizi kuracağız ve komşularımızın tüm sorunlarına yüz yüze yanıtlar vereceğiz. Gürpınar Siteler Bölgesinde başlatmış olduğumuz 1.etap çalışmaları eminim ki diğer etaplardaki dönüşümlere de ilham olacaktır” dedi.

Gürpınar Siteler kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için düzenlenen protokol imza töreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi, KİPTAŞ ve Beylikdüzü Belediyesi katılımıyla Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Trakya Salonu’nda gerçekleşti.
 
TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK
 
Törende konuşan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Uzun yıllar sürüncemede kalan bir projenin paydaşı olacağız. Örnek bir işe imza atacağımızı ve Gürpınar Siteler Bölgesinde olumlu anlamda ciddi bir hareketlenmeye sebep olacağımıza inanıyoruz ve bu konuda da çok motiveyiz. Biz ‘Tahliye ettiğimiz her riskli yapıda bir ailenin hayatını kurtarıyoruz’ motivasyonu ile hareket ediyoruz. Bize göre afet odaklı dönüşüm işlemleri tercih değil zorunluluktur. Bu bilinçle ciddi bir işe imza atacağız. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İBB'NİN ÖNCEKİ YÖNETİMİ DÖNÜŞÜMÜ ÖTELEDİ 

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık yaptığı konuşmada deprem gerçeğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Uzmanlar 20 yıldır İstanbul’da 7,2 şiddetinde deprem olacağının uyarılarını yapıyorlar. Ben açıkça ifade etmek istiyorum ki, Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak geceleri huzurla uyuyamıyorum. Bu binalarda yaşayan çocuklar aklımdan çıkmıyor. Ben komşularını göçük altında aramak isteyen bir belediye başkanı değilim. Evlatlarımızın güvenli konutlarda hayatlarını sürdürmelerini istiyorum. Gürpınar Siteler Bölgesindeki kentsel dönüşüme bundan 5 yıl önce Ekrem Başkanımızla baş koymuştuk. İBB’nin önceki yönetiminin tavrı ne yazık ki bu dönüşümü öteledi ve çok vakit kaybettik. Hakkımızı da mahkemede aradık ve davayı kazandık. Biz asla yılmadık ve vazgeçmedik. Kentsel dönüşümün önünü açan, en azından kolaylaştıran bir yaklaşımın ortaya koyulması gerekir. Şükürler olsun ki 5 yıl önce Ekrem Başkanımız ile başlattığımız süreci bugün yine kendisiyle İBB Başkanı olarak vatandaşlarımızın lehine çevirebiliyoruz” 
 
YARIM KALAN SÜREÇ TAMAMLANDI
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise başta Gürpınar nezdinde tüm İstanbul’u depreme ilişkin değerlendirdi. Başkan İmamoğlu konuşmasında, “Bu proje benim Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemimden de yakından takip ettiğim bir proje. Biz 2016’da bölgenin depremde risk taşıdığını tespit etmiş, bölgede kentsel dönüşüm için çözüm arayışına girmiştik. Ne yazık ki o dönem talep edilen plan değişikliği, İBB Meclisi’ne gelmesine rağmen bir türlü sonuçlandırılamamıştı. Bu protokol ile birlikte Gürpınar Mahallesi Siteler Bölgesi’nde afet odaklı dönüşüm için ilk adımı atıyoruz. Yarım kalan süreci tamamladılar. Bu tür işler ticari kazanımın ötesi manevi kazanımdır. Umut ediyorum, en hızlı şekilde o evler bittiğinde gider korkusuz ve tereddütsüz orada yaşayan insanların çayını kahvesini birlikte içeriz” ifadelerine yer verdi.