Ekonomi
06 Nis 2021 15:01 Son Güncelleme: 06 Nis 2021 15:15

Perakendecilerin AVM'lerle kira müzakereleri! Kriz büyük!

Pandemiyle birlikte perakende sektörünün AVM'lerdeki sıkıntıları had safhaya ulaştı. Sektördeki markalar AVM'lerle kira müzakerelerini sürdürüyor.

Perakendecilerin AVM'lerle kira müzakereleri! Kriz büyük!

Yaygın olarak AVM'lerde de satış mağazaları olan Sportive markasının Genel Müdürü ve aynı zamanda Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Selgur, "AVM'lerle kira müzakereleri sürdürüyoruz" dedi. 

Zeynep Sulgur, Cumhuruyit gazetesinde Jale Özgentürk ile görüştü. Selgur görüşmede "AVM’lerle kira müzakereleri yapıyoruz. Bu durumun sürdürülebilirliği yok. Kiralarda köpük vardı" dedi.

Son yılların parlak sektörlerinden olan perakendede işler tersine döndü. Pandeminin ardından özellikle perakende mağazaları bulunan markalar AVM'lerdeki kiralardan şikayet eder hale geldi. Gelişmelerin ardından en fazla kabuk değişimi de perakende sektöründe yaşandı. 

Eve kapanmalarla patlayan online satışlar, kapanan AVM’ler sebebiyle ciro yapamayan mağazalar istihdamı da etkiledi. Türkiye’nin alanında en büyük yerli yatırımlarından Sportive’in genel müdürü ve aynı zamanda Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Selgur, “Zaman ve mekân kavramı bitti. Perakendede artık 9/6 mesaisi bitiyor, part time ve freelance öne geçiyor” dedi. Selgur, yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

2021'DE YENİ DÖNEM 

Zeynep Selgur'un Jale Şentürk'e yaptığı açıklamalar şöyle: 

- Salgın, birçok alanda büyük bir değişimi başlattı. Ne yaptınız bu süreçte?

Salgının başında ilk olarak çalışanlarımızın sağlığını düşünerek mağazalarımızı kapattık. Home office düzenine geçtik. Bu durumda bazı koltukların, görevlerin mesai gerektirmediği ortaya çıktı. 2021’in ikinci yarısı yeni döneme başlayacağız, ağırlıklı olarak part- time ve freelance çalışma gündemde. Bu akım sektörde süratle gelişecek. Tam mesainin artık anlamı yok. Ofis açık olacak ama bu oran yüzde 25’i geçmeyecek.  

TÜKETİCİYE DENEYİM YAŞACAĞI MAĞAZALAR

- Satış kanallarında online mı öne geçecek? Mağazalar için ne düşünüyorsunuz?

Dijital satış ciromuzun yüzde 20’sini buldu. Geçen yıl sadece yüzde 8’di. Yenilenen düzen hem online hem mağaza yani çok kanallı olacak. Mağazalar bu süreçte büyük dönüşüm yaşayacak. Tüketici, deneyim yaşayacağı mağazalar isteyecek.

KRİZ, MASTER TEZİ GİBİ

- Bir CEO olarak sizin hayatınıza nasıl yansıdı bu değişim? Nasıl yönetiyorsunuz bu süreci?

Bu süreçte hepimiz durduk ve gözlemledik. Dördüncü viteste yaşıyordum. Artık zaman ve mekân kavramımız kalmadı. İş seyahati diye bir kavram kalmadı. 9-6 diye bir dünya yok artık. Bu süreç bize de hızlı dönüşüm için imkân verdi. Hızlı kriz yönettik. Finansallarda yılı iyi kapattık. Türkiye’de iş dünyası krizi iyi bilir. Ama bu global, bambaşka bir krizdi, finansal olarak yönetmek bir master tezi gibi oldu. 

AVM'LERLE KİRA MÜZAKERESİNDEYİZ

- Çalışan sayınız değişti mi?

Merkezde 87, mağazalarda 247 çalışan vardı. Sahada 30 kişi kaldı. Üniversite öğrencileri vardı, ayrıldı gittiler, ters göç oldu. İstanbul’un nüfusu ilk defa azaldı. Kapanma, istihdam açısından çok üzücü. Yeni elemanlar alacaktık. Bakıyoruz. 

- Mağaza sayınız azaldı mı? AVM’lerle sıkıntı sürüyor mu?

Pandemi öncesinde zaten bir yapılanma içindeydi tüm perakendeciler. Biz de 27 mağaza kalmıştık. Zaten kapatmıştık. AVM’lerle kira müzakereleri yapıyoruz. Bu durumun sürdürülebilirliği yok. Kiralarda köpük vardı. Bu süreci karşılıklı anlayışla geçiyoruz. Sonunda doğal seleksiyon olacak.  

ETİKETLER
#Zeynep Sulgur