Konut Haberleri
05 Kas 2014 08:56 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:06

Patron konuştu: 2015'te başlarız

Yıllardır tartışılan ve mahkeme kararlarıyla yapımına başlanamayan Park Orman ve Galataport projeleri 2015’te start alıyor.

Patron konuştu: 2015'te başlarız
 Bu projelerde Doğuş Grubu’yla ortaklığa giden Bilgili Holding’in patronu Serdar Bilgili, “Ocakta Park Orman, şubatta Galataport için düğmeye basıyoruz. İki projede de dev rezidanslar ve yapılar olmayacak. Yapılacaklara karşı çıkan insanlar, günün birinde ‘biz hata yaptık’ diyecekler” dedi.

SON dönemlerde sıkça tartışılan ve mahkeme kararlarıyla yapımına bir türlü başlanamayan Park Orman ve Galataport projeleri 2015 yılında start alıyor. İki projede Doğuş Grubu ile ortaklığa giden Bilgili Holding’in patronu Serdar Bilgili, “Bürokratik işlemlerin sonuna gelindi. 2015 Ocak ayında Park Orman, Şubatta ise Galataport için düğmeye basacağız” dedi. “Bu projelerde rezidanslar, dev yapılar olmayacak” diyen Bilgili, “Yapılacaklara karşı çıkan insanlar, günün birinde ‘biz hata yaptık’ diyecekler” dedi.

MİNİK AHŞAP EVLER
Park Orman’da boş alanlar üzerine çalışmalar yapacaklarını anlatan Serdar Bilgili, şu detayları verdi: “Konaklama alanları olacak. Ancak bunlar beton yığını şeklinde değil. Minik ahşap evlerden oluşacak. İstanbul’da büyük konser alanı yok. Önemli bir sanatçı geldiği zaman Rihanna veya U2 gibi statlarda konser veriyor. 5 bin kişilik konser alanı büyük turneleri karşılayamıyor. En az 15 bin kişilik salonlar olması lazım. Biz Park Orman’da havuz olan bölgeyi yere gömerek İstanbul’un en önemli konser alanını yapacağız. Tenis turnuvası, boks maçı ve konserlerin düzenleneceği 18 bin kişilik dünya standardında arena yapacağız. Yere gömülü, kapalı ve üstü yeşillik olacak. Bu arenaya en yakın proje Ülker Arena’dır. Bizim rakibimiz de burası olacak.”

AVM’DE SOSYAL HAYAT
Park Orman’da 80 milyon Euro’luk bir çalışma yapılacağını anlatan Serdar Bilgili, şöyle konuştu: “Park Orman’da İstanbul için çok önemli bir proje olacak. Halkın haftasonu gezebileceği bir mekan olacak. İstanbul maalesef alışveriş merkezlerinden (AVM) oluşan bir sosyal yaşantıya sahip olmaya başladı. Burada yaşayanların doğru düzgün bir parkı yok. Projede Doğuş Grubu ile ortaklığımız yüzde 50-50. Biz burada Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kiracısıyız. Herkes ağaçları kesip gökdelenler dikeceğimizi sanıyor. Öyle bir şey olmayacak. İstanbul’un en önemli parkını yapacağız. ABD’de önemli parklar dizayn etmiş mimarlarla ortak çalışacağız.”

2.5 YIL SÜRECEK
Galataport olarak bilinen Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Sahası projesiyle ilgili son çalışmaları anlatan Serdar Bilgili, burada çalışmaların şubat ayında başlayacağını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın “Galataport imar planlarının yürütmesinin durdurulduğu” yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıklamıştı.

Projeyi şuan için engelleyen bir karar olmadığını anlatan Serdar Bilgili, “Galataport projesinde inşaatlara 2015 Şubat ayında başlanacağını tahmin ediyorum. Bu projenin içerisinde restoranlar, oteller, şehir parkı ve yeşil alanlar olacak. Karaköy tarafındaki tarihi binaları restore edeceğiz. Diğer taraftaki büyük depolar var onlar yıkılıp yeniden yapılacak. Projenin 2.5 yılda tamamlanması öngörülüyor. Projede Doğuş Grubu ile ortaklığımız bulunuyor. Bizim payımız yüzde 19. Doğuş Grubu’nun payı yüzde 81” dedi.

Galataport kurvaziyer turizmini patlatacak
GALATAPORT
projesinin kurvaziyer turizmi için çok önemli olduğunun altını çizen Serdar Bilgili, şu değerlendirmeyi yaptı: “Burası İstanbul’a gelen kurvaziyer gemilerinin tek giriş noktası. Bugün Barcelona’ya yılda 2.5 milyon turist deniz yoluyla geliyor. İstanbul’da bu rakam ise 650 bin civarında. Buranın harabe görüntüsü turizm açısından da iyi bir şey değil.

Biz bu turist sayısını 2 milyona çıkarabiliriz. Kurvaziyer turisti en zengin turist olarak gösteriliyor. Hem para harcıyorlar hem de tanıtıma büyük katkı yapıyorlar. Bunun için de Galataport projesi gerçekten çok büyük bir önem arz ediyor. Biz buradaki birçok alanı önce restore edeceğiz. Harabe halindeki depolar ise yıkılacak. Amerika’da birçok üniversiteye Galataport projesiyle ilgili olarak konuşmacı olarak davet edildim.

Şuanda Galataport Amerika’daki birkaç üniversitede mimari mastar bölümünde tez olarak, proje olarak çalışılıyor. Çünkü dünyadaki en önemli sahil kenarı projesi, şehir projesi olarak kabul ediliyor. Şehrin kimliğini ve dokusuna çok büyük etkisi olacak. Şehrin yaşam kalitesine çok büyük etkisi olacak bir proje. Benim görüşüm Galataport, İstanbulluların bu projeye destek vermesi. O bölgenin halka açık, park alanları yeşil alanları, sahil boyunca yürüme şeridiyle biran evvel şehre kazandırılması gereken bir proje.”

Hürriyet