Ekonomi
25 Kas 2020 09:35 Son Güncelleme: 25 Kas 2020 09:59

Pandemide işi zora giren esnafa kira ödemesi hibesi geliyor

Pandemi ile birlikte işleri zora giren esnafa fatura ve kira ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmalar sürüyor. Bakan Ruhsar Pekcan, hibe yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. 

Pandemide işi zora giren esnafa kira ödemesi hibesi geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomik olarak zor zaman geçiren esnafa fatura ve kira ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan koronavirüs ile mücadele kapsamında esnafa müjdeli haber geldi. Pekcan, esnafa kira, elektrik, doğalgaz, su ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. 

Öte yandan Bakan Pekcan,  esnafa ayrıca global firmalarla iletişime geçtiklerini belirterek, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da destek sağlanacağını dile getirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafa faturaları ve kira karşılığında hibe ödeme yardımı için görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Bakan Pekcan, "Hazine tarafından esnafa kullandırılan faiz indirimli krediler, ertelemeler nedeniyle 1 Ocak-31 Ekim'de Halkbank'a yapılan gelir kaybı 2.6 milyar lira olarak bildirilmiştir. Oda, borsa mevduatlarının bankalara yatırılmasıyla oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkânı sağlandı, 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldı" şeklinde konuştu.