Kira
10 Eki 2020 22:56 Son Güncelleme: 10 Eki 2020 22:56

Pandemi dönemi kiracılar için emsal olacak! Mahkemeden yüzde 50 indirim

Çok sık tartışılan konulardan biri mahkemede karar bağlandı. Pandemi döneminde kirasını ödemekte zorlanan esnafa mahkeme yüzde 50 kira indirim hakkı tanıdı.

Pandemi dönemi kiracılar için emsal olacak! Mahkemeden yüzde 50 indirim

Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi diğer kiracılar için emsal olacak kararı açıkladı. Restoran sahibinin kira indirim talebini haklı bularak, yüzde 50 indirime hükmetti. Restoran sahibi de kararın Yargıtay süreci sonuçlanana kadar kirayı yarı oranda ödemeye başladı.

Örnek dava Bursa’da açıldı ve karar bağlandı. Koronavirüs salgını sürecinde 23 bin TL'lik dükkan kirasını ödeyemeyen restoran sahibi, kira bedelinin düşürülmesi için mahkemeye başvurdu.

Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi de restoran sahibini haklı buludu. Kira bedeli yüzde 50 düşürülerek 11 bin 500 TL'ye indirdi. Restoran sahibi de kararın Yargıtay süreci sonuçlanana kadar kirayı yarı oranda ödemeye başladı.

23 bin TL kirayı ödeyemeyince mahkemeye gitti

Nilüfer ilçesindeki restoranın sahibi kira bedeli olan 23 bin TL'yi ödeyemeyince avukatı aracılığıyla, kiranın düşürülmesi talebiyle Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Başvuruda dayanılan kanun ise Borçlar Kanunu’nun 138’nci maddesiydi. O maddede şöyle deniliyor: "Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve sözleşmenin yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına aykırı düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir" 

Yerel mahkemeden ret

Ancak yapılan başvuruyu Sulh Hukuk Mahkemesi reddetti. Avukatı Olcay Göçüm de kararı, Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi’ne taşıdı. Daire, yapılan yargılama sonunda restoran sahibini haklı buldu.

Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi, kararında taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi sırasında pandemi sürecinin öngörülemeyen bir durum olduğunu belirterek, kira bedelinin yüzde 50 oranında azaltılarak, 11 bin 500 TL'ye düşürülmesine hükmetti.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Genel olarak salgın hastalık sürecinin, Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesi’nde belirtilen olağanüstü durum olarak kabul edilmesi gerekir. Kiranın uyarlanması için açılan davada, mahkemece, davacı kiracının yapmış olduğu işin niteliği ve tüm koşullar ile taraflarca sunulan deliller göz önüne bulundurulması sonucunda, dairemizce somut olayda kiracının restoran olarak işlettiği kiralanan her ne kadar paket servis yöntemi ile işine devam etmiş ise de süreç ve alınan tedbirlerin davacının iş hacminde belirli etkileri olabileceği değerlendirilerek, ihtiyati tedbir talebinin kabul edilmesi gerektiği benimsenmiştir.”

Karar emsal olacak

Avukat Olcay Göçüm de “Bu karar ilk derece mahkemeleri açısından ve Türkiye’deki diğer bölge mahkemeleri açısından emsal nitelikte bir karardır. Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi’nin verdiği karar, Bursa bölgesinde geçerli. Ancak başka illerde açılacak davalarda Bursa’da verilen karar emsal gösterilebilir” dedi.

Restoranın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zahir Yahyaoğlu ise şöyle konuştu: 

“Şu anda tedbir amaçlı yüzde 50 oranında kiramızı ödemiyoruz. Hiç ödememektense, dükkanı kapatmaktansa dükkanın bir şekilde çalıştırılması ve yarı da olsa kirasının ödenmesi daha iyi diye düşünüyoruz. Şu anda yüzde 50'sini ödüyoruz. Yargıtay'dan dönerse ödenmeyen bölümü ödeyeceğiz. Mülk sahiplerinin biraz daha vicdanlı olması lazım.  Biz mahkemeye yaklaşık 3 ay önce başvurduk. Karar yeni çıktı.”