Konut Haberleri
21 Tem 2018 16:22 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:54

Pana Yapı mağdurları isyan etti!

Fikirtepe’de evleri teslim edilmeyen mağdurlar, çadırlarda nöbet tutuyorlar. Senarist Raci Şaşmaz’ın inşaatları yarım bıraktığını söyleyen mağdurlar, “Kurtlar Vadisi’nin en kötü senaryosu bize yazıldı” dedi

Pana Yapı mağdurları isyan etti!
İstanbul’da kentsel dönüşüm denilince akla ilk gelen yerlerden Kadıköy’ün Fikirtepe mahallesinde evleri teslim edilmeyen mağdurlar, kurdukları çadırlarda 24 saat nöbete başladı. Yaşadıkları evleri verdikleri senarist Raci Şaşmaz’ın inşaatları yarım bıraktığını ve kiralarını ödemediğini söyleyen aileler, Pana Yapı hakkında 272 dava açtı. İnşaatlardan daire satın alanların da katıldığı eylemler yakında sünnet düğünleri ve kına geceleri ile genişleyecek. Fikirtepeli 400 aile, 2011 yılında evlerinin kat karşılığı yenilenmesi için Selimoğlu İnşaat ile anlaşma imzaladı.

2016 yılında evlerini boşaltan aileler, kısa süre sonra Selimoğlu İnşaat’ın alanı Pana Yapı’ya sattığını öğrendi. ‘Kurtlar Vadisi’ dizisiyle tanınan Pana Yapım’ın ve Pana Yapı’nın sahibi senarist Raci Şaşmaz (Necati Şaşmaz’ın ağabeyi),  evleri kısa sürede teslim edeceğini söyledi. Aileler 2016 yılında evlerinden çıkarken başka yerlerde ev tutarak yaşam koşullarını değiştirdi. Raci Şaşmaz, 4 bin dairenin yapılmasının planlandığı 30 bin metrekare alanda Brooklyn Life, Brooklyn Dream ve Brooklyn City adında üç projeye başladı. Şaşmaz, yıkımı gerçekleşen evlerden taşınanların kiralarını ilk yıl ödedi.

Kiraları ödeyemediler!

Fakat kısa süre sonra iki şantiyesinde işleri tamamen duran Pana Yapı, hafriyat nakliyesini yapan kamyonların ücretlerini ve vatandaşların kiralarını ödeyemez oldu. Brooklyn City’den çıkarılan hafriyat sadece temeli atılan Brooklyn Dream’in arazisine döküldü. Evlerini kat karşılığı veren aileler kiralarını ödeyemez hale gelirken, Brooklyn Dream’den yüksek fiyatlarla daire satın alanlar dairelerine kavuşamadı. Pana Yapı’nın sahibi Raci Şaşmaz, bozulan işlerinin düzeleceğini ve inşaatlara tekrar başlayacağını söylemesine rağmen bu gerçekleşmedi.

Eylem başlattılar

İki yıldır kira ödeyen ve evlerine kavuşamayan aileler, geçen ay inşaat alanında eylem başlattı. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslerini duyurmak için 24 saat kurdukları çadırlarda yaşayan vatandaşlara, inşaatlardan daire satın alanlar da eklendi. Vatandaşlar, Raci Şaşmaz’ı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na “güveni kötüye kullanma” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla şikayet etti. Sadece temeli atılan daha sonra hafriyatla doldurulan 13 bin 200 metrekarelik Brooklyn Dream inşaat alanındaki çadırlarda yaşayan 317 aile, yüz binlerce dolar ödeyerek daire satın alanlarla birlikte bekliyor.

‘Çözüm üretilene kadar buradayız’

Nöbet tutanlardan Zeynep Düzgünoğlu, “Tüm hayatımızı değiştirdiler. Doğup büyüdüğümüz yerleri bu şirkete verdik. Vadettiklerini yerine getirmediler. Sesimizi duyurmak için nöbetteyiz. Çadırları terk edersek alana kilit vururlar ve bir daha giremeyiz. Çözüm üretilene kadar buradayız” dedi.
Toplam 800 bin TL’ye iki tane 1+1 daire satın aldığını söyleyen Cengiz Evren de, “Hepimiz dolandırıldık. Ara ödemelerim olan senetlerimi durdurdum ama nakit verdiğim 300 bin TL gitti. Karşımızda muhatap bulamıyoruz. Kime derdimizi anlatacağız, kim yardım edecek bilmiyoruz. Tüm mağdurlar olarak buradan ayrılmama kararı aldık” diye konuştu.

‘Ev sahibiyken kiracı olduk’

Fikirtepeli mağdurların sözcüsü Engin Akgüzel şunları söyledi: “Şirket pek çok yere borçlu olduğu için üzerinde haciz var. Derdimizi anlatacak kimse bulamıyoruz. 37 gündür inşaat alanında yaşıyoruz. Hem yıllardır yaşadığımız evlerimizden olduk hem de ev sahibiyken kiracı olduk. Kiralarımızı ödeyemiyoruz. SGK ya da banka kredisi borçlarımız, evlerimize haciz gelmesine neden oldu. Raci Şaşmaz, ‘Kurtlar Vadisi’nin en kötü senaryosunu bizim için yazdı. Hayatımızı altüst etti. Ev sahipleri 122, daire satın alanlar 150 dava açtı. Daire satıp aldıkları senetleri kırdırarak ya da satarak başka bir mağduriyet yarattılar. İçimizden bir komisyon oluşturarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne de başvurduk.”   Fikirtepe’de yıkılan evlerinin bulunduğu alanda çadırlar kurup gece, gündüz nöbet tutan mağdurlar, tüm yetkililere seslenerek sorunlarına çare bulunmasını istedi.

‘Sorunu bakanlıkla çözeceğiz’

Raci Şaşmaz adına konuşan Pana Yapı İnşaat Grup eski yetkilisi Mahir Şaşmaz, Selimoğlu İnşaat’tan bir ortağın (Aydoğan Selimoğlu) ayrılmasıyla şirketin kendilerine kaldığını, finans sorunu nedeniyle inşaatı tamamlayamadıklarını belirtti. Şaşmaz şunları söyledi: “İnşaat sektöründeki daralma ve diğer sorunlar nedeniyle projeye devam edemedik. Başka bir projedeki Katarlı ortağımız da yatırıma sıcak bakmadı. Raci Bey, inşaat firmasıyla hukuki bağı olmadığı halde vicdani sorumluluğu üzerinde taşıyor. Çözmek için çabalıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile sürekli görüşüyoruz. ‘Brooklyn Dream’ projesinin tüm evrakları bakanlıkça inceleniyor. Eski Bakan Özhaseki ile çözüm konusunda çok ilerlemiştik. Yeni bakan Sayın Murat Kuru’nun da kaldığımız yerden devam edeceğini düşünüyoruz. Bakanımızdan randevu alıp kendisiyle görüştükten sonra 2 ayda çözüme ulaştıracağız. Kesinlikle kâr beklentimiz yok, hem arsa sahiplerini hem daire alanları mağdur etmeden çözeceğiz. Bakanlığın yetkisiyle KİPTAŞ ya da TOKİ gibi bir kuruluşla çözüme gideceğiz.” Sünnet düğünü kına gecesi

Mağdurlardan Engin Akgüzel, çadırları artık yaşam alanı olarak gördüklerini ve nöbeti bırakmayacaklarını söyledi. Akgüzel, “Mahallemiz yıkılmadan önce İstanbul’un en iyi komşuluk ilişkilerini yaşadık. Tüm aileler birbirini tanırdı. Yaz boyunca çocuklarımızın sünnet düğünlerini, hatta kına gecelerini evlerimizin yıkıldığı alanda yani çadırkentte yapacağız. Hatta bir çocuk parkı kurulmasını sağlayarak buranın bize ait olduğunu göstereceğiz. Burayı terk etmeyeceğiz” dedi.