Konut Haberleri
14 Kas 2017 14:32 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:33

Onay çıktı! Yıkımlar başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Uzungöl'e inşa edilen kaçak yapıların yıkımına onay çıktı. Yıkım kararının yılbaşına kadar uygulanması bekleniyor.

Onay çıktı! Yıkımlar başlayacak
Trabzon'un simgesi haline gelen Uzungöl'de gergin bekleyiş sürüyor... Uzungöl'ün kıyısına inşa edilen kaçak yapıların  yıkılması için karar çıktı. 

'Boşaltın' tebligatı

Gelecek günlerde yıkılması beklenen yapıların boşaltılması için tebligatlar bazı işyeri sahiplerine ulaştı. Uzungölde başlatılan çalışmaların 1’inci etabı kapsamında, göl kenarındaki 20 kaçak günübirlik tesis ve yapı için alınan yıkım kararı yılbaşına kadar uygulanacak. Yıkılması ön görülen işletmelerin sahiplerinin birçoğu konu hakkında sesliğini korurken, sadece kendilerinin mağdur edilmemesini ve yıkımların adil yapılmasını istedi.

'Beton yığınlarından kurtulsun'

Konuyla ilgili konuşan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz ise yıkımlara karşı olmadıklarını belirtti. Akyüz,"Uzungöl’deki imar sorunu için Sayın Cumhurbaşkanı’nın çok ciddi ve pozitif düşünceleri olduğunu biliyoruz. Uzungöl’de gelişigüzel yapılaşmanın, bu panayır hali durumunun ortadan kalkması ve bunların yıkılıp buranın eski haline bürünmesi için ciddi manada atılan adımlar ve çalışmalara başlandı" diye konuştu.

Çalışmalara destek vereceklerini belirten Akyüz, "Artık Uzungöl’ün bu kötü yapılaşmadan ve şu beton yığınlarından kurtarılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yıkımlar başlayacak

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ise İmar Kanunu’nun 18’inci maddesi gereğince yapılan çalışmaların tamamlandığını, Uzungöl çevresinde belirlenen 20 işletmenin yıkılacağını söyledi. Amaçlarının doğa harikası Uzungöl’ü eski ihtişamına kavuşturmak olduğunu belirten Başkan Tok, "Burada her şey düşünüldü, planlandı. 18 uygulaması kapmasında ilk etapta göl çevresinde yer alan yaklaşık 20 işletme için tebliğlere başlandı. Yılbaşına kadar Milli Emlak arazisi üzerinde yer alan bu yapıların yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Artık Uzungöl’de kötü yapılaşma olmayacak. Yapılan bu çalışmalar tabii ki 1’inci etap. Yıkımlar yapılan çalışmalar sonrası 2’nci etapla da sürecek. Uzungöl’ü eski ihtişamına kavuşturmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayder gibi dönüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce Karadeniz Bölgesi’ndeki yaptığı gezide özellikle Ayder ve Uzungöl’deki imar kirliliğini eleştirerek, "Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı.