Konut Haberleri
12 Eki 2020 08:21 Son Güncelleme: 12 Eki 2020 09:43

Öğrenci şehirlerinde ev sahipleri kara kara düşünüyor! Evler boş kaldı!

Koronavirüs nedeniyle öğrenci şehirleri olarak bilinen Eskişehir, Edirne ve Bursa’da evler boş kaldı. Kiralar düşüyor. Konut sahipleri kara kara düşünüyor.

Öğrenci şehirlerinde ev sahipleri kara kara düşünüyor! Evler boş kaldı!

Üniversitelerin koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime geçmesiyle öğrenci şehirleri boşaldı. Sürecin uzayacağını düşünen üniversiteliler kiraladıkları evleri boşaltınca, kiralar bu şehirlerde hızla düşmeye başladı. Konut sahiplerini kara kara düşündüren bu tablonun eski haline ne zaman döneceği ise şimdilik belirsiz.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, İstanbul'un bu durumdan etkilenmediğini hatırlatarak "Özellikle öğrenci illeri olarak Eskişehir, Edirne ve Bursa’da genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen 1+1 dairelerde arz fazlası söz konusu” dedi.

Uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle bu evlerde boşluk oranı artığı gibi kiralarda da gerilemelerin yaşandığına dikkat çeken Akdoğan, “Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen bu tür taşınmazlarda pandemi nedeni ile boşluk oranı gelirleri azaltacak. Bu durum sadece konut türü taşınmazlarda değil, yurt gibi yatırım yapılan diğer taşınmaz türlerinde de gelirlerin düşmesine neden olacaktır” diye konuştu.

Akdoğan,: "Öğrencilerin evleri boşaltması piyasaya olumsuz yansıyor. Yatırımcılar bir gelir modeli olarak bu bölgelerden ev tutuyordu. Boşalan bu evlere şimdi kiracı bulmak zor olduğu gibi aidat giderleri de mülk sahiplerini zorluyor. Havuzlar, spor salonları, hamam, sauna gibi hizmetler kullanılmamasına rağmen aidatlara yansıtılıyor. Ev sahipleri en azından bunlara indirim yapılmasını talep ediyor."

Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle öğrenciler de ailelerin yanlarında kaldı. Bazı öğrenciler bu sürecin uzama ihtimaline karşı boşa kira vermemek için üniversitelerinin bulunduğu şehirdeki evlerini boşalttı. Öte yandan şehirlere bu yıl üniversite kazanan yeni öğrenciler de gelmeyince öğrenci şehirinde evler boş kaldı, kiraların ise düşmeye başladığı belirtildi