Ekonomi
29 Oca 2021 10:14 Son Güncelleme: 29 Oca 2021 10:24

O ünlü banka 10 bin kişiyi işten atacak! Kriz büyük

Koronavirüs ile birlikte değişen dünyada ekonomiler büyük yara alırken, krizden çıkmaya çalışan ve yeniden yapılanmaya giden şirketler çalışanlarını kapının önüne koymakta tereddüt etmiyor. Dünyaca ünlü o banka da 'yeniden yapılanma' gerekçesiyle 10 bin çalışanını işten atmak için harekete geçti.

O ünlü banka 10 bin kişiyi işten atacak! Kriz büyük

Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank, yeniden yapılanma kapsamında stratejisini yenileyerek 10 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Commerzbank’ın yeni üst yöneticisi (CEO) Manfred Knof’un bankanın stratejinin yenilemesinin bir parçası olarak 10 bin kişiyi işten çıkarmayı ve yüzlerce şubeyi de kapatmayı planladığı belirtildi.

Alman devletinin de hissedarı olduğu bankada işten çıkarmalar ve bazı şubeleri kapatma dahil yeniden yapılanma uzun süredir gündemde yer alırken, bankanın eski üst yöneticisi Martin Zielke, Temmuz 2020’de aniden istifa etmişti.

İşten çıkarmalar ve şube kapatma Zielke'nin istifası ve bazı yatırımcıların eleştirilerinden sonra askıya alınmıştı.

48 bin çalışanı ve 800 şubesi bulunan Commerzbank, 2008’deki küresel mali kriz sonrasında milyarlarca euroluk zarar etmiş, devlet yardımı almak zorunda kalmıştı.