Konut Haberleri
07 Eki 2017 13:11 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:28

O paralar faiziyle iade edilecek!

Danıştay, emsal bir karara imza attı. Lojmanları zamanında boşaltmayan memurlardan alınan işgaliye bedeli faiziyle birlikte iade edilecek.

O paralar faiziyle iade edilecek!
Danıştay, kamu lojmanlarını zamanında boşaltmayan memurlardan “işgaliye bedeli” alınmasını hukuka aykırı buldu. Bu karar, lojmanda oturan 240 bin 398 memur için emsal teşkil edecek. Devlet, 20 Eylül 2011’den bu yana tahsil ettiği işgaliye bedelini de faiziyle birlikte memurlara iade edecek.

İzmir'de 1. Sınıf Emniyet Müdürü Ali Ünal, oturduğu polis lojmanını süresinde boşaltmadığı gerekçesiyle maaşından kira bedelinin 4 katı işgaliye bedeli kesilince soluğu mahkemede aldı. Ünal, avukatı Mehmet Emin Keleş aracılığı ile  Kamu Konutları Yönetmeliği aleyhinde Danıştay'a dava açtı.

Böyle bir madde yok

Dava dilekçesinde Kamu Konutları Kanunu'nun idareye sadece konutu boşaltma yetkisi tanıdığı ve işgaliye bedeli tahsil etme hakkı vermediği belirtildi ve, “Yasanın vermediği bir yetki yönetmelikle idareye tanınamaz. Kanuna aykırı fıkranın iptal edilerek, yapılan kesintinin yasal faiziyle birlikte iade edilmesini talep ediyoruz” dendi.

Davaya bakan Danıştay 5. Dairesi, bu talebi uygun buldu ve paranın faiziyle birlikte davacıya iade edilmesine karar verdi. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ise Danıştay kararını temyiz etti. Ancak Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu aynı kararı verdi. Konutun boşaltılmaması durumunda idareye ‘işgaliye bedeli' tahsil yetkisinin verilmediğine hükmetti.

6 yıl süren hukuk mücadelesini kazanan Polis Müdürü Ünal'ın avukatı Mehmet Emin Keleş Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu kararla polis ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları başta  olmak üzere yüzbinlerce memura ‘işgaliye' adı altında kesilen paraların faiziyle tahsil etmelerinin önü açıldı” diye konuştu.