Ekonomi
16 Mayıs 2019 13:09 Son Güncelleme: 16 Mayıs 2019 13:11

Moody’s'ten Türkiye'ye kur krizi uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye için not uyarısı yaptı.

Moody’s'ten Türkiye'ye kur krizi uyarısı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bugün ülkelerin kredi durumu hakkında Londra'da bir toplantısı vardı. Türkiye ile ilgili sunum da Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile birlikte öğleden sonra yapılacaktı. Fakat Moody's'in Türkiye'nin kredi durumu hakkındaki yorumları günün ikinci yarısını beklemedi.

Moody's'in Türkiye'nin kredi durumu hakkındaki açıklaması özetle şöyle...

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye için not uyarısı yaptı. ABD ile ilişkilere vurgu yapılan değerlendirmede şu tespitler yer aldı:

– Türkiye’nin kredi profili, siyasi belirsizlik ve dış kırılganlığa karşı ekonominin güçlü taraflarını dengeliyor. Türk ekonomisini güçlü tarafları genç nüfus ve göreceli olarak sağlıklı kamu borç oranı.

– Kurumların gücünün aşınması ve yükselen dış kırılganlık Türkiye’nin kredi profilini zayıflattı.

– Jeopolitik gerilimlerin tekrarlanması ve yanlış politika adımlarının geçen yıl yaşanan kur krizinin tekrarlanmasına yol açma potansiyeli var.

– Not görünümünün pozitife dönmesi veya bir not artırımı muhtemel değil, ancak mali ve parasal politikalar daha uyumlu hale gelir ve ekonomik reformlar uygulanır ise görünüm durağan hale gelebilir.

– Dış finansman desteği ve ABD ile gerilimin düşmesi kredi notu için pozitif olur.

– Eğer Türk yetkililer dış finansman ihtiyacını hafifletecek, enflasyonist baskıyı azaltacak etkin bir politika çerçevesi izleyemezler ise Türkiye’nin kredi notu düşürülür.