Fuar
11 Mar 2014 14:21 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:56

MIPIM’e Türkiye’nin Kentsel Dönüşümü damgasını vurdu‏

Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olarak kabul edilen MIPIM’in ilk gününde ‘Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerine Yakından Bir Bakış’ başlıklı panel gerçekleştirildi.

MIPIM’e Türkiye’nin Kentsel Dönüşümü damgasını vurdu‏
Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olarak kabul edilen MIPIM’in ilk gününde gerçekleştirilen ‘Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Projelerine Yakından Bir Bakış’ başlıklı panel, Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur’un moderatörlüğünde gerçekleşti.

Gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularının uluslararası platformda tanıtımına destek veren dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM’in ilk günü, sektörün odak noktası haline gelen kentsel dönüşüm çalışmalarının tartışıldığı ‘Türkiye’de kentsel dönüşüm projelerine yakından bir bakış’ başlıklı panel ile başladı. Kentsel dönüşümün her açıdan değerlendirildiği panel, Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur başkanlığında gerçekleştirildi.
Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili detayların konuşulduğu panelde dünyanın en önemli mimarlık ofislerinden Perkins + Will’den,  Kıdemli Kentsel Tasarımcı David Green ve Denizbank Baş Ekonomisti Saruhan Özel’de konuşmacı olarak yer aldı. Kentsel dönüşüm projelerinin tüm boyutlarıyla ele alındığı panelde, Türkiye’deki ve dünyadaki kentsel dönüşüm projelerinin tasarım boyutu David Green tarafından ele alınırken, Saruhan Özel kentsel dönüşümün ekonomik boyutu ile ilgili önemli noktalara değindi.

6.5 milyon konut yeniden yapılacak
Katılımcıların ilgiyle izlediği panelde Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, verdiği verilerle kentsel dönüşümün Türkiye için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Toplam 6.5 milyon riskli konutun yeniden yapılacağını belirten Erden Timur, ayrıca Kentsel Strateji Şirketi Kurucu Ortağı A. Faruk Göksu ile beraber hayata geçirdikleri Kentsel Vizyon Platformu’nun çalışmaları ile Türkiye’de 80 kent için kentsel vizyon planlarını hazırladıklarını belirtti. Erden Timur; “81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında tüm kentlere ilişkin hazırladığımız kentsel vizyon planları, kentsel dönüşüm çalışmalarına yön verecek master planların temelini oluşturmaktadır” dedi.

81 Kente özel vizyon planları

81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında, 80 Kentte çalışmaların sonuna geldiklerini son olarak İstanbul’daki çalışmaların gerçekleştirileceğinden bahseden Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur; “Nef olarak amacımız; kentleri ve kentlileri düşünen bir bilincin oluşmasına katkıda bulunmak. Bu kapsamda oluşturduğumuz Kentsel Vizyon Platformu ile birlikte kente ve kentlilere değer katacak, içinde yaşayanlara mutluluk verecek yaşam alanları tasarlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Nef’ten Türkiye’nin kentsel dönüşümü için uluslararası çağrı

Uluslararası basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği panelde, Türkiye’nin uluslararası platformdaki ilerleyişini, dünyanın önemli yatırımcı ve geliştiricilerine anlatma imkanı bulan Erden Timur, bu gelişimin parçası olmak için yabancı yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.
Hem dönüşümün boyutunu hem de Türkiye’de yatırım yapmanın avantajlarını anlatabilmek için büyük önem taşıyan panelin ardından, dünyanın önde gelen yatırımcı ve mimari firmalarla kentsel dönüşün alanında iş birliği için MIPIM boyunca birebir toplantılar ayarlandı.