Konut Haberleri
26 Kas 2015 12:17 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:50

Metroyu duyan, evi alıyor!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, yatırımcıların gayrimenkul alırken ulaşım rahatlığını göz önünde bulundurduğunu söyledi.

Metroyu duyan, evi alıyor!
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, gayrimenkul projelerinde en önemli tercih kriterlerinden birinin ulaşım olduğunu belirterek, "İnsanlar, (2 sene sonra buraya metro gelecek, AVM yapılacak) denildiğinde, o projeye, varolan inşaatı bitmiş gayrimenkulden daha fazla para vermeyi göze alıyor" dedi.

Şehir merkezinde fiyat oynamaz

Gayrimenkul alırken, alıcının ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu iyi belirlemesi gerektiğini belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, "Risk almayı sevmeyen gayrimenkul yatırımcısı, kentin merkezinden gayrimenkul almalı. Çünkü orta ve uzun vadede buralarda fiyatlar değişmez ve getirisi dövizden de, faizden de daha fazla olur" dedi.

Ulaşıma yakın bölgelerde artış

Daha yüksek kar beklentisi olanların ise kentin çeperinde bulunan ve metro, metrobüs gibi ulaşım yatırımlarıyla gelişmesi beklenen yerlere yönelmesinin doğru olacağını ifade eden Taş, “Ortalama faizler yüzde 10 iken kent merkezindeki gayrimenkul fiyat artışı yüzde 25-30 arası olursa, toplu ulaşım projelerinin yapılacağı yeni oluşmuş bölgelerdeki kar getirisi yaklaşık yüzde 40-45’i bulur. Ulaşımın mevcut olduğu yeni yapılanan yerlerde ise yüzde 75-80’i bile bulabilir. Kısa vadede kar elde etmek isteyen kent çeperlerine gitsin. Uzun vadede, risksiz kar elde etmek isteyen merkezde kalsın” diye konuştu.

Dönüşüm, Gaziosmanpaşa'yı hareketlendirir

Gökhan Taş, kent merkezine göre, kent çeperlerinde gayrimenkul fiyatlarının çok daha fazla yükselme eğiliminde olduğuna işaret ederek, "Eğer Bostancı’da kentsel dönüşümden sonra emlak fiyatları yüzde 20 artacaksa, örneğin Gaziosmanpaşa’da yüzde 80 artar" ifadelerini kullandı.

Karı en yüksek bölgeler

Kentsel dönüşümle en fazla değerlenecek yerlerin Gaziosmanpaşa, Esenler, Sarıgazi, 3’üncü köprü aksında kalan Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Arnavutköy gibi lokasyonlar olduğunu belirten Gökhan Taş, “Buralar, kentsel dönüşümle yatırımcılara en büyük karları bırakma ihtimali bulunan yerler. Büyük kar etmek isteyen yatırımcı buralara yönelsin” dedi.

Metroyu duyan, evi alıyor

Gayrimenkul yatırımcısının tamamlanmış, kullanıma hazır gayrimenkuller yerine, proje aşamasındaki ve altyapı yatırımlarıyla değerleneceği vaadi olan gayrimenkul projelerine daha büyük paralar ödemeyi göze aldığını anlatan Gökhan Taş, “Gayrimenkul projelerinde en önemli tercih kriterlerinden biri ulaşım. İnsanlar, (2 sene sonra buraya metro gelecek, AVM yapılacak) denildiğinde, o projeye, varolan inşaatı bitmiş gayrimenkulden daha fazla para vermeyi göze alıyor. Hayali, gerçeğe göre daha pahalıya satın alıyorlar” diye konuştu.