Konut Haberleri
23 Şub 2017 13:31 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:01

Metrekare ile ev almak isteyenler Kayaşehir'e!

Geçtiğimiz yıl ilk kez gündeme gelen metrekare ile ev alma dönemi, TOKİ öncülüğünbde Kayabaşı'nda başlıyor. Bunun için anlaşmalar sağlandı...

Metrekare ile ev almak isteyenler Kayaşehir'e!
2016 yılında gündeme gelen gayrimenkul sertifası ile ev satışı yani metrekare ile ev alma dönemi bu yıl hayata geçiyor. Üstelik ilk olarak İstanbul'da uygulanacak. Kayabaşı'nda yapılacak olan yöntem TOKİ öncülüğünde Makro İnşaat ile yapılıyor. Bunun için anlaşma yapıldı.

Artık gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare bile satın almak mümkün olacak. Bu yeni modelle bir ilki başlatan Makro İnşaat TOKİ'nin Başakşehir Kayaşehir'deki arazisi üzerinde hayata geçireceği projede metrekareyle ev satışına başlayacak. Geçen yıl TOKİ'nin 50 bin 696 metrekarelik arazisinin ihalesini kazanan şirket, 16 katlı 8 blokta, 700 konut ve 120 ticari birimden oluşan projeyi önümüzdeki günlerde satışa çıkarmayı hedefliyor. Vakıf Yatırım'la yapılan ortak çalışma kapsamında projenin yüzde 20'sinin metrekare bazında gayrimenkul sertifikası karşılığında satılması planlanıyor. Edinilen bilgilere göre, oranın yüzde 50'ye kadar çıkarılması için çalışmalar yapılıyor.

Vakıf Yatırım'la anlaşıldı
Sertifika çıkaran müteahhit firma yani Makro İnşaat, Vakıf Yatırım'la anlaştı. Sertifikalar da Vakıf Yatırım üzerinden satışa çıkacak. Vatandaş buradan alabilecek. Sertifikaların piyasa değerini projenin satış fiyatı belirleyecek. Sertifika ikincil piyasalarda paraya dönüştürülebilecek. Borsa İstanbul'da gayrimenkul sertifikaları alınıp satılabilecek. Böylece beğendikleri projeden bir daire almak için yeterli parası olmayan vatandaşlar sertifika alarak değer artışından faydalanabilecek. Firma satışlara başladıktan sonra projenin tamamlanmasını beklemeden payı oranın da ödemeler yapabilecek. Türkiye'nin en büyük uydukent projesi olarak dikkat çeken yatırımın arazisi Kayabaşı'nda 3'üncü Köprü bağlantı yolu güzergâhında, Atatürk Havalimanı'na 17, yeni havalimanına 20 kilometre uzaklıkta. Projenin uygulanacağı alan Olimpiyat Stadı, Şehir Hastanesi ve Başakşehir'e komşu.

Rekor fiyatlar
TOKİ'nin Kayabaşı'nda 'Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı' modeliyle satışa sunduğu arsanın ihalesinde en yüksek teklif Makro İnşaat'tan gelmişti. İlk ihalede 1.2 milyar lira teklif eden şirket, ikincisi için 1 milyar 20 bin lira önermişti. İhalenin ilk oturumuna 11 firma katılmış, ikincisinde sayı 7'ye düşmüştü. En yüksek idare payı geliri ise 306 milyon TL ile Makro İnşaat'tan gelmişti.