Konut Haberleri
08 Nis 2016 10:31 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:11

Marka şehir İstanbul

Türkiye genelinde öne çıkan şehirlerden biri olan İstanbul, emlak taleplerinde de artış gösteriyor. Türkiye'de ilki düzenlenen Marka Şehirler Zirvesi'nde İstanbul için yapılan projeler konu oldu...

Marka şehir İstanbul
Konut sektörüne artan ilgi ve talep doğrultusunda Türkiye'de bir ilk gerçekleştirildi. Marka Şehirler Zirvesi, Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilmesine rağmen yoğun ilgi gördü.

İstanbul'un dünyadaki tanınırlığı ve Türkiye'deki marka değeri yüksek şehirlerin konuşulduğu zirvede marka şehirlerin ekonomiye katkısı baz alınarak kamu-özel ortaklığıyla geliştirilebilecek potansiyel vurgulandı.

Eventuum tarafından organize edilen zirvede açış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul bulunduğu konum sebebiyle doğal bir marka şehir olduğunu belirterek, megakentin yüzyıllardır birden fazla kültüre ev sahipliği yapan bir merkez olduğunu belirtti.

Bir geçiş ve birleşme noktsı olan İstanbul'un ticaret merkezi de olduğunu belirten Durbakayım,İstanbul doğal olarak uluslararası bir kültür merkezi, bir finans merkezi olduğunu ancak çok yıprandığını, en nadide yerlerine sanayiler kurulduğunu, ‘Altınboynuz’u balçık, Boğaz’ın ise kanalizasyon haline getirildiğini belirtti ve bozulan güzelliklerin geri kazanılması için mücadeleler verilerek başarılı olduklarını, bugün Haliç'in pırıl pırıl olduğunu söyledi.

İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ise İstanbul’un geldiği noktada inşaat sektörünün önemine vurgu yaparak, İstanbul’un da bu hızlı değişiminde inşaat sektörünün önemli katkı sunduğunu söyledi.