Ekonomi
28 Nis 2015 08:06 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:36

‘Lüks’ uyarısı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’daki Forum İstanbul toplantılarında yaptığı konuşmada, dışarıdan yeni finansmanın önemine vurgu yaparak, bu cephedeki bir olumsuzluğun kaliteli yaşamı etkileyeceğini belirtti.

‘Lüks’ uyarısı
Bankaların şu anda yurt içindeki mevduatın yüzde 121’i kadar kredi kullandırdığını, dolayısıyla yurtdışından aldıkları borçları kredi olarak verdiklerini ifade eden Babacan, konuşmasında şu noktaların altını çizdi:

“Bütün bu sokaklarda gördüğünüz iyi kaliteli arabalar, birçok şehirde gördüğümüz en yüksek kalitede ofisler, rezidanslar AVM’ler varlık olarak elimizde ama bunun yanında da dış borç var. Bunun farkında olmamız lazım. Dolayısıyla iç tasarrufları artırmamız gerek. İç tasarruflara dayanmayan bir büyüme modeli, dış tasarrufların sürekli olarak ülkeye cezbedilmesini mecbur kılan bir büyüme modeli haline geliyor. Bunu da fiilen yaşıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin dış tasarrufları cezbetmeye devam etmesi, olmazsa olmaz bir şart. Mevcut refah seviyemizi korumak ve bunu daha da yükseltmek istiyorsak, Türkiye’ye sürekli olarak dışarıdan yeni finansman girmesi gerek. Bu da ancak güvenle, istikrarla olur.”

Konuşmasında dünya ekonomisini de değerlendiren Babacan, gelişmiş ülkelerde ABD ile İngiltere’nin olumlu ayrıştığını, ekonomik geleceğe ilişkin beklentilerin iyileştiğini belirtirken, Japonya ve Avrupa Birliği’nde büyümenin son derece zayıf ve kırılgan olduğunu söyledi.