Konut Haberleri
06 Mayıs 2016 09:00 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:17

Londra'da ev kiraları lüks otellerln fiyatlarıyla yarışıyor

Londra'da ev fiyatları cep yakıyor. Lüks otellerin gecelik fiyatlarıyla yarışan ev kiraları ayda ortalama 1,676 pounda denk geliyor.

Londra'da ev kiraları lüks otellerln fiyatlarıyla yarışıyor
Londra'da ev almak değil ev kiralamak dahi çok pahalı. Lüks otellerin fiyatlarıyla yarışan ev kiraları, vatandaşları tedirgin ediyor. 

Londra Belediye Başkanı adayı Sadiq Khan, Londra’da ev kiralamanın Avrupa başkentlerinde dört yıldızlı bir otelde kalmaktan daha pahalı olduğunu söyledi. Khan, Londra’daki ortalama kira fiyatlarının ayda 1,676 pound olduğunu ve bunun gecelik 55 pound gibi bir rakama denk geldiğini belirtti ve buna göre, Paris, Roma ve Berlin gibi Avrupa başkentlerindeki dört yıldızlı otellerde konaklamanın daha ucuza denk geleceğini söyledi.

1+1 evlerin kirası dahi yüksek

Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre Londra’da tek yatak odalı bir evin aylık kirası 1,271, yani gecelik olarak 41 pound. Sadiq Khan, Muhafazakar Parti’den Boris Johnson’un ikinci başkanlık döneminde 2011 yılında kira fiyatlarının yüzde 30 arttığını söyledi ve başkan olarak yine başka bir Muhafazakar Parti adayı olan Zac Goldsmith’in seçilmesi halinde kira fiyatlarının 2020’ye kadar aylık 2,184 pound olacağını iddia etti. Zac Golsmith ise, kira fiyatlarını düşürmenin tek yolunun Londra Belediyesi’nin bu konuda daha çok yatırım ev inşa etmek olduğunu söyledi.