Ekonomi
20 Haz 2016 16:26 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:26

Libya, Kaddafi'nin servetinin peşine düştü

42 yıl boyunca Libya'yı yöneten Kaddafi'nin 400 milyar dolarlık servetinin ne olduğu konusunda net bir bilgi yok.

Libya, Kaddafi'nin servetinin peşine düştü
Libyalı yetkililer, ülkeyi 42 yıl boyunca demir yumrukla yöneten Kaddafi'nin 400 milyar dolarlık servetinin peşinde. Ancak henüz tek bir kuruş bile elde edilemedi. Kendisine 'Libya Devriminin Kardeş Lideri ve Rehberi' unvanını seçtikten sonra Libya'yı 42 yıl boyunca yöneten Muammer Kaddafi'nin mal varlığı hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

Son olarak Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde'da çıkan bir analize göre Kaddafi'nin, Güney Afrika, ABD, İtalya, İsviçre ve İngiltere'de sakladığı paraların miktarı 400 milyar doları buluyor. Üstelik bu miktara, devrik diktatörün gayrimenkulleri dahil değil. Seidik Abba imzalı haber göre Kaddafi'nin taşınmazları arasında, Paris'te bulunan kıymetli bir apartman, Nijer nehri çevresinde yüzlerce hektarlık tarım alanı, çok sayıda otel ve Mali'nin Timbuktu şehrinde lüks bir villa bulunuyor. Uzmanların yorumuna göre Kaddafi'nin yıllar boyunca istiflediği servet bunlarla da bitmiyor.

Ancak ülkesindeki tüm yatırımları tek merkezden yöneten Kaddafi'nin kurmayları ya kayıp ya da sorulara cevap vermiyor. Kaddafi'nin istihbarat Şefi Musa Koussa, şu an Katar'da yaşıyor ve hakkındaki tüm suçlamaları reddediyor. Kaddafi'nin kişisel yatırımlarını da yönettiği söylenen Salih Beşir ise sırra kadem basmış durumda.

Son olarak Fransa ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde görülen Salih Beşir'in, en az 7 milyar dolarla birlikte kaçtığı düşünülüyor. Ancak ne uluslararası camianın desteklediği Libya Birlik Hükümeti, ne de Libyalılar, bu servetin kendilerine iade edileceğini düşünüyor. Ülkenin petrol gelirleri ve Batı'dan gelen yatırımlar, yıllar süren Kaddafi rejimi boyunca kayıt altına alınmadı. Batılı zenginlerin, çok kez doğrudan Kaddafi'yle iletişime geçip, onu ikna ederek yatırımlar yaptığı biliniyor. Bu paraların bir kısmının, Kaddafi'nin kaçan kurmaylarıyla birlikte yurt dışına çıktığı, bir kısmının ise Batılı bankalarda dondurulduğu belirtiliyor. Son olarak geçtiğimiz hafta İstanbul polisi, Kaddafi'ye ait, dünyada eşine az rastlanır bir hançere el koymuştu. Soyu tükenen mamutların dişinden yapılma bir kabzaya sahip olan hançer, yasadışı yollarla satılmak üzereyken yakalanmıştı. Hançere paha biçilemiyor.