Konut Haberleri
05 Eyl 2020 10:00 Son Güncelleme: 05 Eyl 2020 10:31

Kurallar sil baştan değişti! Yeni düzenleme ile emlak dolandırıcılığı bitecek

Emlakçılıkta kuralları sil baştan değiştiren yeni yasa yürürlüğe girdi. Uzmanlar, vatandaşın duyarlılığı ve gelen yeni şartlarla konut dolandırıcılığının son bulacağı görüşünde.

Kurallar sil baştan değişti! Yeni düzenleme ile emlak dolandırıcılığı bitecek

Emlak Profesyonelleri Derneği Başkanı Dr. Yakup Uslu, yeni emlakçılık kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe giren yasa ile artık emlakçılığın resmen bir meslek olduğunu belirten Uslu, “Bundan sonra her önüne gelen direkt emlakçı olamayacak. Emlakçılık artık bir emekli veya işi olmayan insanların mesleği değil gerçek bir meslek hüviyetine bürünecek. Emlakçı olmak isteyen insanlar 1 Eylül'den itibaren ya üniversite mezunu olmak zorundalar ya da bu işten gelmiş olmaları gerekiyor.  Ayrıca yeni düzenlemeyle birlikte emlak komisyonculuğu yapan insanlar sadece bu mesleği yapabilecekler. Yani inşaat, otomotiv gibi bünyesinde birçok faaliyet olan şirketler bu işi yapamayacak” ifadelerini kullandı.

Yasayla birlikte çeşitli sınırlamalar koyulduğunu kaydeden Uslu, artık emlak dolandırıcılığının da minimuma ineceğini vurguladı. Uslu, "Ofislerin boyutları, çalışma prensipleri her şey yasayla birlikte düzenlenmekte. Yasa ile birlikte artık her önüne gelen emlak portalarında ilanlar yayınlayamayacak. Bu da dolandırıcılık faaliyetlerinin önemli ölçüde önüne geçecek.  Bizim insanlardan en büyük isteğimiz ticaret yapacakları kişiye 'Yetki belgeniz ve ofisiniz var mı' diye sormaları. Bu soruların sorulması Türkiye'deki dolandırıcılığı minimum seviyeye düşürecek diye düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye’den gayrimenkul edinecek yabancılar da bu konuya muhakkak dikkat etmeli” dedi.